Budeme tým Gore - Lieberman, rozhodl Gore

Gore - Lieberman, tak bude s největší pravděpodobností znít letošní demokratická kandidátka na posty v Bílém domě. Joseph Lieberman, senátor z Connecticutu, je totiž mužem, kterého si Albert Gore vytipoval jako potenciálního viceprezidenta USA. Pomůže Lieberman, první židovský kandidát na funkci viceprezidenta v historii USA, sobě i Goreovi, aby se dostali v lednu do Bílého domu?

První reakce pozorovatelů nejsou jednoznačné, zvláště pak, když Goreův republikánský soupeř George Bush získává nad ním dvouciferný, dvanácti- až sedmnáctiprocentní, náskok v průzkumech.

Osmapadesátiletý senátor Lieberman, absolvent prestižní univerzity Yale, je dlouhá léta považován za jednoho z nejrespektovanějších členů Kongresu a je znám svým čestným a nezávislým soudem. Ukázal to velmi výrazně, když tvrdě kritizoval svého přítele a spolustraníka, prezidenta Billa Clintona za jeho chování ve skandálu "Monicagate".

To může Goreovi napomoci, aby tím u části voličů dal najevo, že se chce vzdálit od Clintona a jeho osobních kontroverzí. Jméno a pověst Liebermana může zapůsobit zejména na ty voliče, kteří sice dávají přednost Clintonově politice, avšak odradilo je jeho chování. "Liebermanova kritika Clintona může Goreovi vynést body i z druhé strany, od republikánů," uvedl Howard Reiter,  politolog citovaný agenturou AP.

Ostatně průzkumy ukazují, že právě Bush profituje z "clintonovské únavy", se kterou je logicky spojován i Gore, Clintonův viceprezident a "dědic trůnu".

Zároveň volba Liebermana, demokratického "centristy", potvrzuje, že Gore sází v kampani na osvědčená demokratická témata a míří na voliče středu. Lieberman vždy v Kongresu prosazoval práva žen na interrupci, kontrolu střelných zbraní a zvyšování daní. V otázkách zbrojení a takzvaných rodinných a morálních hodnot, které prosazují zejména republikáni, se mnohdy Lieberman klonil ke spolupráci s republikánskými kongresmany.

Méně jasné je, jak na Američany zapůsobí skutečnost, že Lieberman je ortodoxní žid, který například dodržuje pravidla šabatu, zapovídající mu pracovat od pátečního do sobotního západu slunce.

Senátor však tato pravidla interpretuje tak, že přesto v této době pracovat může "v zájmu respektování a ochrany lidského života".

"Mnozí analytici se domnívali, že Lieberman se na kandidátce nakonec neobjeví, protože se s ním objevuje otázka, zda by byl dostatek Američanů ochotných dát hlas pro židovského viceprezidenta," uvedl analytik televize ABC Mark Halperin. "Jistě to bude ještě předmětem debat, ale Lieberman přináší (Goreovi) mnohem víc než jen svou víru."

"Lieberman je vynikající a statečná volba," citovala Eda Rendella, předsedu Demokratického národního výboru, agentura Reuters. "Nemyslím si, že by někdo dokázal prokalkulovat účinek toho, že se objevil židovský kandidát," dodal však zároveň.

 Bill Daley, šéf Goreovy kampaně, v neděli v síti ABC prohlásil, že Liebermanovo náboženství je irelevantní. "Myslím si, že to nemá žádný dopad na jeho schopnost být skutečně velkým kandidátem na viceprezidenta."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video