Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: ČTK

Budeme trvat na společném zdanění rodin, vábí voliče Bělobrádek

  • 232
Poučili jsme se z výprasku od voličů, tvrdí šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V rozhovoru pro iDNES.cz se pokouší zaujmout slibem, že jeho strana prosadí společné zdanění rodin a nešla by do vlády, která by to neměla v programu. Slova Miroslava Kalouska z TOP 09, že lidovci jsou socialisti, kteří chodí do kostela, označil za opilecký blábol.

Na ideové konferenci vaší strany jste politiku v Česku přirovnal k zasmrádlému čurbesu. Proč by si lidé neměli myslet, že k němu rovněž KDU-ČSL přispěla a že to dokáže změnit?
Lidé musí mít pocit, že tu existuje politická síla, která má politickou kulturu a skutečnou snahu řešit problémy a směřování země. A my je budeme chtít přesvědčit, že tou stranou jsme pro ně my.

Kdybyste měl říci jeden programový hit, kterým se budou lidovci snažit zaujmout voliče, aby vás znovu volili, co by to bylo?
Společné zdanění rodin. Do vlády, která ho nebude mít v programu, bychom ani nevstoupili. A co se týká krajských voleb, tak je to dlouhodobé zajištění financování sociálních služeb.

V posledních volbách jste dostali od voličů výprask a poslali vás ze Sněmovny pryč. Vy jste jim na vaší konferenci (více o ní najdete zde) poděkoval za lekci a řekl jste, že jste se z ní poučili. Jak?
Víme, že se musíme zajímat hlavně o to, co trápí voliče a neakcentovat to, co my sami považujeme za důležité.

Snažíte se, aby lidé vnímali vaši novou image jiné a také "rozhněvané strany". To je nějaká rada od expertů na PR, že se máte právě takto prezentovat? Včetně toho, že jste na konferenci vsadili na protestsong Tomáše Kluse "Pánubohudoken" a na vyprávění oblíbených židovských vtipů, což by asi někteří lidé právě od lidovců nečekali?
Přiznám se, že do této koncepce jsem vůbec nezasahoval. Neplánoval jsem to, ale celkem se to podle mě povedlo.

Jakou máte představu o volebním výsledku KDU-ČSL v letošním roce, kdy vy sám budete kandidovat v Královéhradeckém kraji?
Potřebujeme zachovat náš senátní klub, to znamená získat dva až šest senátorů a v krajích udržet ten vliv, který nyní máme, to je 56 krajských zastupitelů. Záležet bude také na volební účasti, která je hodně důležitá a těžko se odhaduje. Nicméně na volební výsledek mezi 50 a 70 krajskými zastupiteli bychom dosáhnout mohli.

V názoru na přímou volbu na Hrad jsou naši senátoři rozděleni

Budete v Senátu podporovat zavedení přímé volby prezidenta?
Náš senátní klub je rozdělen. Petr Pithart to určitě podporovat nebude, zatímco Jiří Čunek je stoupencem přímé volby. Usnesení naší celostátní konference a názor většiny členské základny je, že by přímá volba být měla.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na ideové konferenci KDU-ČSL.

iDNES.cz jako první informoval o tom, že jste vyzval Zuzanu Roithovou, aby na Hrad kandidovala, pokud projde přímá volba (více zde). Do parlamentní volby jste plánoval poslat Petra Pitharta, ale ten kandidovat nechce. Co vím, ani paní Roithová není z možné kandidatury moc nadšená. Máte připraveného ještě nějakého dalšího kandidáta?
Ta dvě jména vyplynula z naší diskuse. Petr Pithart mi nakonec přede dvěma dny definitivně oznámil, že kandidovat nebude. Se Zuzanou Roithovou jsem o tom mluvil, přemýšlí o tom. Pochopitelně to s sebou nese i velkou změnu životního rytmu. Ale nemůžeme se fixovat na to, že budeme mít do primárních voleb jen jednoho kandidáta, hledáme ještě další.

Na vaší ideové konferenci nebylo znát, že jste stranou, která musí dost dramaticky šetřit. Jak na tom teď vlastně finančně jste?
Konference nebyla až tak drahá. Jednání probíhala v našem paláci Charitas. Pokud jde o peníze, náš bankovní ústav vidí, že jsme i přes významné snížení příjmů dokázali díky razantním opatřením stranu stabilizovat a splácíme všechny závazky. Takže je ochoten půjčit nám 10 milionů korun na volby v krajích a do Senátu.

Na Moravě budeme kandidovat sami, v Čechách v koalicích

Jak vidíte možnost spolupráce ve volbách s jinými stranami? Půjdete někde v koalicích, nebo budete kandidovat sami?
Vypadá to zatím tak, že moravské kraje budou kandidovat samostatně, zatímco české kraje půjdou v koalicích, kromě jižních Čech.

Mohla by se podle vás v budoucnu KDU-ČSL více sblížit s TOP 09, která vznikla po odchodu některých lidí z vaší strany, v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem?
Já s nimi mám standardní vztah. Jako se kteroukoli jinou politickou stranou. Nemám s TOP 09 žádný problém.

No, standardní vztah... Na konferenci jste doslova prohlásil, že odmítáte opilecké bláboly, že jste "socialisté, kteří chodí do kostela". Takto přitom KDU-ČSL charakterizoval právě váš bývalý stranický kolega, dnes první místopředseda TOP 09 Kalousek. Jaké jsou vaše osobní vztahy?
Pana Kalouska jsem viděl asi čtyřikrát v životě, z toho dvakrát jsme si podali ruku, takže takové jsou naše vztahy.

To nevypadá na nějaké sbližování, když vy tak "pěkně" mluvíte o něm a on tak "hezky" hodnotil KDU-ČSL...
Já bych to nepersonifikoval. Pokud se bavíme o stranách, tak vztahy s TOP 09 jsou opravdu standardní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video