Budeme protestovat, hrozí vysoké školy

  • 31
Přestože se Špidlova vláda zaštiťuje prioritou školství, situaci škol nemá pod kontrolou. Na podzim stávkovaly základky, nyní demonstrací hrozí vysoké školy. Musíme stupňovat tlak na politiky, jinak s financováním fakult nic neudělají, zní hlasy z mimořádného sjezdu Vysokoškolského odborového svazu.

Demonstrace by se měla konat před Poslaneckou sněmovnou. Odboráří chtějí, aby se do ní zapojili i studenti.

Uvažuje se i o otištění celoplošného inzerátu v novinách, kterým by tak odbory upozornily na problémy s financováním vysokých škol.

Mlčení už bylo dost, říkají pedagogové
K demonstraci vyzval účastníky mimořádného sjezdu pedagog z Palackého univerzity v Olomouci Petr Bilík.

Předseda odborového svazu František Barták naléhal na své kolegy, aby nemlčeli a upozornili na dlouhodobé problémy vysokých škol.

Pokud to neudělají nyní, je jejich budoucnost nejistá, poznamenal. O možnosti otisknout inzerát informoval odboráře Barták, upozornil však na to, že by stál asi 200 tisíc korun a bylo by třeba, aby se na něj odboráři složili.

Souhlasil i s Bilíkovým návrhem, aby akademická obec stupňovala svůj tlak na politiky. Bojí se totiž, že by poslanci mohli vysokým školám ubrat 1,7 miliardy korun, které získaly navíc na příští rok. Už nyní se je proto snaží přesvědčovat, že je třeba vysokým školám peníze přidat.

O protestech se má rozhodnout odpoledne
O podobě protestů nebo jiných kroků odborů kvůli současnému stavu financování vysokých škol budou účastníci sjezdu rozhodovat odpoledne.

Akademická obec je nespokojena se současnou finanční situací vysokých škol. Školy jsou zadlužené, chybějí jim peníze na platy i na vybavení. Zástupci univerzit spolu s ministerstvem školství předložili reformu vysokých škol, která měla současný stav napravit a pomoci školám rozvíjet se.

Vláda dala jen třetinu žádaných peněz
Požadovali na to pro příští rok navíc 5,2 miliardy korun. Vláda školám však kvůli reformě veřejných financí dala jen 1,7 miliardy korun. Podle akademiků to na reformu škol nestačí.

Na dlouhodobé nedostatečné financování vysokých škol a nízké platy upozornili už v únoru olomoučtí pedagogové svou výzvou Počítejte s námi. V červnu uspořádali výstražnou hodinovou stávku, kterou podpořily i jiné vysoké školy v republice.

Platy a neutěšená situace ve školství přiměly 1. září ke stávce zhruba 70 tisíc kantorů ze škol zřizovaných obcemi a kraji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video