Budeme muset přemalovat šipky?

  • 7
Bude nás Evropská unie nutit přemalovat šipky na křižovatkách z hranatých na zaoblené?
Co jsou mýty o Evropské unii a co skutečnost - vysvětlení expertů ministerstva zahraničních věcí.

SERIÁL
DESET MÝTŮ O EU

Mýtus o tom, že nás bude Evropská unie nutit, abychom přemalovali šipky na všech křižovatkách z hranatých na zaoblené, rozšířila televize Nova. V reportáži také hned uvedla, kolik asi máme křižovatek, kolik je na nich šipek a kolik to bude stát zbytečně vyhozených peněz.

Ve skutečnosti žádné společné předpisy o tom, jak mají vypadat dopravní značky, v Evropské unii neexistují. Dopravní značení u nás vychází z mezinárodních smluv, z nichž nejznámější je asi tzv. Ženevská úmluva o silničních značkách a signálech z roku 1949. Na ni navazují další smlouvy a ve státech, které je podepsaly, se užívají podobné (nikoli však zcela stejné) dopravní značky. Takový detail, jako je přesný tvar šipek vodorovného značení, smlouvy neupravují; přesný tvar a rozměry značení u nás upravuje vyhláška ministerstva dopravy z roku 2001.

Vzhledem k tomu, že ve většině evropských států se používají šipky zaoblené, rozhodlo se i naše ministerstvo dopravy na tento tvar přejít. Změna se však bude provádět až do konce roku 2006, správci komunikací na to tedy mají od vstupu vyhlášky v účinnost skoro šest let. Za tu dobu je na většině křižovatek nutno šipky přemalovat ne jednou, ale hned několikrát. Žádné zvýšené náklady tím tedy nevznikají, a už vůbec ne kvůli EU.

O tom, že jednotné značení v EU opravdu neexistuje, se může přesvědčit každý, kdo navštíví Velkou Británii nebo Irsko. Rozdíly ve značení jsou tam tak nápadné, že je nelze přehlédnout.


Nejlepší videa na Revue