Bude to úplně jiná válka

  • 142
Za první války v Perském zálivu byla bojištěm poušť. V druhé válce může snadno dojít k tomu, že vojáci budou dobývat bagdádské ulice v boji muže proti muži. Oba konflikty se nejspíš budou hodně lišit.

"Analogie s tím, jak to bylo posledně, je velmi těžko postižitelná," soudí Christopher Langton z Mezinárodního institutu pro strategická studia. "Posledně spojenecké síly vyhnaly Iráčany ze spřátelené arabské země. Tentokrát je to úplně jiné - půjde o invazi." Teď budou vojáci muset urazit celou cestu do doupěte nepřítele. "Vyhlídka na boj ve městě je velmi reálná," dodal Langton k nadcházející válce v Iráku.

Vojenský analytik Paul Beaver souhlasí: "Motiv i taktika jsou tentokrát zcela odlišné. Dojde k bojům v poušti jako posledně, ale válka by se mohla přenést i do ulic."

Také válečná technika udělala od první války v Zálivu v roce 1991, vedené za vyhnání Iráčanů z Kuvajtu, obrovský pokrok. "Britské a americké pozemní síly mohou nyní bojovat v noci. Armáda může použít až devadesát procent tzv. chytrých zbraní oproti tehdejším devíti procentům," tvrdí Beaver.

A jak je to s počty mrtvých, dostane-li se válka do ulic Bagdádu? "Posledně ztratili Američané 150 mužů. Tentokrát by to mohlo být zhruba 500. Věřím však, že válka může být rychlá - snad 28 dnů," dodává.

Ve vzduchu USA kralují
Analytici se shodují, že ve vzduchu nelze s Američany soupeřit. "Iráčané mají 120 letounů schopných nasazení. Ale je to technika osmdesátých let oproti strojům pro 21. století. Nemají ani doplňování paliva ve vzduchu," říká Beaver.

Avšak vojsko potřebuje vrtulníky pro postup rozlehlým iráckým terénem, což může být zdrojem potíží. "Nejde o stíhací letadla svištící vysoko nad zemí. Ale pozemní síly potřebují množství vrtulníků a ty musí létat nízko," říká Tim Ripley, americký bezpečnostní analytik. "Pak může dojít na somálský scénář - nízko letící vrtulníky napadené palbou z kulometů."

Na rozdíl od války v roce 1991 je nyní konečným cílem Bagdád. "Domnívám se, že je v možnostech americké armády stanout před branami Bagdádu za dva až tři týdny," říká Ripley. Tam se však může všechno zkomplikovat. V závěrečných pouličních bojích se mohou irácké jednotky skrýt za civilním obyvatelstvem. A Američané dobře vědí, že těžké ztráty mezi civilisty by byly katastrofou.

Technologická převaha Britů a Američanů by tak mohla být v pouličních bojích zblízka znehodnocena. "Noční můrou je scénář z Bejrútu v roce 1982. Izrael tehdy prošel bleskově Libanonem, dostal se do Bejrútu a zjistil, že Palestinci se nehodlají vzdát. Drželi se po tři měsíce," varoval Ripley.


Video