Bude těžké najít lék na SARS

  • 69
Pokud se virus smrtelně nebezpečné nemoci SARS sám nedá na ústup nebo se v dohledné době nenajde účinná vakcína, je to téměř jisté: dříve či později dorazí do České republiky. Potvrzují to odborníci, kteří se zabývají nakažlivými chorobami. Vývoj vakcíny se přitom zkomplikoval.

Internetový server BBC News s odkazem na vědecké zdroje uvedl, že virus stále mění svou formu, což ztěžuje hledání očkovací látky. Může to trvat i roky. Další vědci varovali, že šíření SARS bude velmi obtížné zastavit, i když je znám její původce.

"Ano, je velmi pravděpodobné, že tu SARS bude," přiznal hlavní hygienik Michael Vít. Šíření zákeřného viru, jenž vyvolává akutní syndrom dýchacích cest, totiž umocňuje letecká doprava.

"Z jihovýchodní Asie se už dostal do Skandinávie, Švýcarska, Francie a Německa. Lidé, kteří u nás byli hospitalizováni s podezřením na SARS, letěli do Vídně, do Paříže. To bychom museli úplně zakázat cestování," popsal šíření nákazy hygienik.

"Ale žádná čísla pravděpodobnosti, kdy to bude a zda opravdu, vám neřeknu. Nejde na to použít žádný ekonomický model," dodal. Jak řekl Vít, je možné, že třeba nemoc začne sama ustupovat.

Světová zdravotnická organizace hlásí už čtyři tisíce nemocných, stovky lidí infekci podlehly. V České republice se zatím objevila pouhá podezření, lidé byli z nemocnic postupně propuštěni. V uplynulých dvou dnech nicméně v Praze na Bulovce přijali další dva pacienty.

Nejhlídanější v Česku zůstává letiště při letech z jihovýchodní Asie mají pasažéři na obličeji roušky. Jinak se žádná speciální bezpečnostní opatření v zemi nechystají.

V letadlech jsou na  SARS připraveni
Vzhledem k tomu, že riziko přenesení viru do České republiky je velké, úřady se snaží jeho cestě do země alespoň částečně zamezit. Na letištích v jihovýchodní Asii se každému pasažérovi před nástupem do letadla měří teplota. "Do letadla se nedostane nikdo, kdo má teplotu vyšší než 38 stupňů," uvedl hlavní český hygienik Michael Vít.

Kdyby se u cestujícího objevily příznaky během letu, dostane roušku a bude umístěn do izolace. Na českém letišti ho pak budou čekat zdravotníci, kteří jej převezou do nemocnice.

Na ruzyňském letišti už mají nakoupené roušky. "Kdyby měl zaměstnanec takový strach, že by měl pocit, že bez roušky nemůže pracovat, může si ji vzít," říká mluvčí Správy letišť Anna Kovaříková. Zatím to však podle ní nedělají.

V letištní hale jsou k dispozici letáky, z nichž se pasažéři dozvědí, aby po příletu alespoň deset dní sledovali příznaky. Ministerstvo zdravotnicí zaslalo roušky na jedno použití na všechny infekční kliniky v zemi.

Primář plicního oddělení nemocnice v Karlových Varech Jiří Zimmer řekl: "Nebezpečí nelze podceňovat, ale žádné speciální opatření nechystáme." Kdyby se podle něj objevil pacient s infekcí SARS, byl by převezen do nemocnice Na Bulovce.

Infekční klinika na Bulovce ve středu přijala mladou ženu s podezřením na SARS. Jde o pákistánskou studentku, která se před časem vrátila z měsíčního pobytu v Pekingu. "Zřejmě nejde o nic vážného, její stav je dobrý. Dívka přišla až dlouho po inkubační době," řekla primářka Hana Roháčová. Druhá žena, jež na Bulovce leží, byla přijata už v úterý. I u ní jsou lékaři optimističtí. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video