Bude na hasičích stát nadále šetřit?

Praha - Zhorší se práce pražského hasičského sboru? Místní politici si myslí, že je to velmi reálné. Od prvního ledna 2001 totiž hasiči kvůli novému zákonu přecházejí pod stát, jehož úředníci se o ně nikdy příliš nezajímali. Městští zastupitelé se obávají, že moderní záchranná jednotka s nejlepším vybavením v republice, začne pod ministerstvem vnitra značně upadat,protože bude mít málo peněz. Radní Rudolf Blažek, který má na starosti právě bezpečnost, upozorňuje, že stát za posledních deset let investoval do pražského sboru jenom minimum peněz.

"Příspěvek stačil pouze na provoz. Veškeré investice, například nákup nových žebříků, hradilo město ze svého. Z toho vyplývá, že stát dá v příštím roce opět peníze maximálně na provoz," stěžoval si včera Blažek.

Město i tak bude muset na hasiče doplácet. "I když nás to strašně štve, jsme připraveni dát jim v příštím roce 66 milionů korun. Stejně jako v minulých letech. A i přes to, že je to nesystémové. Nemůžeme si dovolit, aby měli zastaralou technici," tvrdí radní s tím, že tato reforma se mu zdá nelogická.

Na posledním zasedání, které proběhlo minulý týden, městští zastupitelé dokonce odmítli hasičský sbor jako příspěvkovou organizaci hlavního města zrušit. Nicméně se jedná pouze o gesto, přerod ve státní organizaci městské hasiče v lednu nemine.

Poslední velká městská investice do zázemí pražských hasičů byla výstavba moderní zbrojnice v Jinonické ulici v Praze 5, která stála městskou pokladnu zhruba dvě stě milionů korun.

"Přicházíme o pýchu města, všude na světě je přitom každý primátor hrdý na to, že má policii a hasiče," posteskl si primátor Jan Kasl při slavnostním otevření hasičské stanice minulý týden.

Nechápu mnoho věcí v reformě veřejné správy - kraj nebude moci ovlivňovat krajský hasičský sbor. Vyvineme legislativní iniciativy, jež by dokázaly v horizontu měsíců či let hasiče vrátit zpět městu. To je totiž současně krajem," prohlásil Kasl.

Příslušníci hasičského sboru by s lednovým přerodem měli být ve služebním poměru obdobně jako policisté a vojáci a měli by mít například větší sociální jistoty.

Vrchní požární rada Miroslav Štěpán proto přechod pod státní správu vnímá spíše jako pozitivní krok. "Já bych to tak fatálně neviděl. Kraje budou mít vůči hasičům spoustu nových pravomocí, například je budou moct úkolovat," konstatoval.

Obavy odmítá i mluvčí republikového hasičského sboru Zdeněk Ráž. "Pro občany se absolutně nic nezmění, hasiči budou pracovat stejně jako dosud: hasit, zachraňovat a likvidovat následky havárií. A to je hlavní," míní.

Sami pražští hasiči dosud nevědí, zda jim změna pomůže či ublíží. "To ukáže až čas," řekl Dalibor Gosman, který je pověřen řízením pražského sboru.

Podobný problém jako hasiči však měla i pražská záchranná služba a její zkušenost je spíše negativní. Až do letošního roku vozily raněné při nehodách z nejbližšího okolí Prahy hned dvě organizace - městem financovaná Záchranná služba hlavního města a státní Územní středisko záchranné služby. Od Nového roku bude převoz raněných do nemocnic zajišťovat záchranka městská.

Její ředitel Zdeněk Schwarz to přivítal. "Pokud by tuto službu zajišťovalo ministerstvo, zhoršila by se péče o pacienty. Magistrát nám totiž dává více peněz na technické vybavení. V republice jsou například i záchranky, které používají jako sanitky ještě staré nevyhovující Škody 1203. My jsme oproti nim mnohem lépe vybaveni," řekl Schwarz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video