BSE v párku nelze najít

Nervová tkáň hovězího dobytka, která je prokazatelně zdrojem BSE, tedy nemoci šílených krav, se nesmí používat a musí být zlikvidována, jak v zemích Evropské unie, tak u nás. V České republice však zatím neexistuje možnost, jak laboratorně zjistit, zda je zákaz dodržován.

Metoda, která by odhalila použití nervové tkáně v hotových masných výrobcích, se ve světě objevila teprve nedávno.

Použil ji například německý spotřebitelský časopis Öko-Test, který spolu s televizní stanicí ARD testoval párky již na jaře minulého roku, tedy dříve než se v Německu objevil první případ BSE. Pomocí této metody se tehdy zjistilo, že konzervované párky obsahují stopy centrálního nervového systému, tedy mozku a míchy.

Podezření, že se v masných výrobcích může objevit i nervová tkáň, potvrdily později i další testy. Neznamená to však, že by výrobci přidávali rizikové části do masných výrobků záměrně. Do salámů a paštik se mohly dostat spolu s masem, které se strojově oškrabává z kostí. Pokud jsou mezi těmito kostmi části páteře, může se do masa dostat i mícha.

U nás je zatím možné z hotových výrobků pouze zjistit, jaký druh masa byl použit, není ale možné prokázat, z jaké části těla pochází. Test MF DNES i nedávná kontrola České zemědělské a potravinářské inspekce tak odhalily, že v některých uzeninách může být hovězí, ačkoli není uvedeno na obalech.

O zavedení podobné metody, jakou používají k testování v Německu, se uvažuje i u nás. "Problematikou se zatím zabývá Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně," uvádí Milan Malena ze Státní veterinární správy. "Metoda není zatím akreditována a záleží tedy na státní grantové politice, zda na rozvoj podobných metod budou peníze," říká Malena a dodává: "Náš dozor je spíš soustředěn na to, aby se rizikový materiál do výrobku nedostal. Všechna místa, kde se vyrábějí potraviny živočišného původu, jsou pod veterinárním dozorem."

O zavedení testovací metody uvažuje i Státní veterinární úsatv v Jihlavě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video