Při útoku bylo poblíž několik lidí. Ani jeden z nich nezasáhl ani nezavolal policii. | foto: Policie ČR

Za netečnost svědků surového útoku může málo sebevědomí, míní psycholog

  • 539
Brutální napadení z minulého týdne, kdy útočník v nákupním centru v Jeseníku zkopal sedícího muže, pobouřil lidi po celé zemi. Agresivita byla zarážející, možná ještě více šokující však byl fakt, že nikdo z přihlížejících nezavolal policii. Podle psychologa za to může strach a málo sebevědomí.

"Agresor byl pod vlivem alkoholu. Na policii vypovídal, ale jeho výpověď je předmětem dalšího vyšetřování. Prozatím se tak k ní nemůžeme vyjádřit," řekla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Proč sedícího muže napadl, je zatím záhadou. "Dotyční se neznají, nikdy se neviděli. Tento čin tak pro nás prozatím zůstává bez objektivního motivu," doplnila.

Na internetu se ve spojitosti s případem začaly šířit informace, že útočníkem je člen ochranné služby jesenického Obchodního centra Alkron, kde se incident stal. Pavel Kunovský, který nyní zastupuje ředitele centra, to však vylučuje.

"Tady ani žádnou bezpečnostní službu nemáme, stoprocentně se to netýká žádného zaměstnance. Ani zde žádní nejsou, Alkron je pouze prostor s pronajatými provozovnami," prohlásil Kunovský.

Svědci nemají informace, proto se bojí zasáhnout

Olomoucký psycholog Lubomír Smékal pak za na první pohled zarážející netečností kolemjdoucích vidí kromě obav z vlastního napadení i strach z převzetí zodpovědnosti za vývoj situace. "Souvisí to i s nedostatkem sebevědomí těch lidí. Necítí se tak dostatečně oprávněni k zásahu," míní Smékal.

Svoji váhu zde však podle něj má i fakt, že svědci takových událostí k nim nemají bližší informace. Také to je může zbrzdit ve snaze jakkoli pomoci.

"Ale ani se o tyto informace na druhou stranu příliš nezajímají, protože být takto netečný je jednodušší," doplnil psycholog.

11. března 2013

Sám má za to, že v zahraničí či ve větším městě typu Praha či Brno by se někdo, kdo by napadenému muži jakkoli pomohl, našel spíš. Jednoznačné odsouzení si však lidé, kteří brutálnímu útoku v Jeseníku přihlíželi, podle něj nezaslouží.

"Rozhodující je zde spíše ona souvislost s nízkým sebevědomím a neochotou převzít a hlavně následně přijmout onu zodpovědnost," shrnul Smékal.

Pomoct může i fotka nebo natočení incidentu na telefon

Ve výsledku tak na celou situaci v jesenickém obchodním centru zareagoval až strážník, který napadení viděl přes kamerový systém.

"Určitě po lidech nikdo nemůže chtít, aby šli do přímé konfrontace s takovým útočníkem. Zvláště, když vidí, jak je agresivní," poznamenala mluvčí Neubauerová.

Sama za optimální způsob pomoci považuje právě telefonát na linku 158, ani to však navzdory brutalitě útoku nikdo ze svědků neudělal.

"Je ovšem třeba si uvědomit, aniž by si to kdokoli přál, že kdyby se něco podobného stalo jim, tak to naráz budou oni, kdo toto přivolání pomoci od ostatních budou potřebovat," přemítá mluvčí.

Jako další způsob pomoci pak Neubauerová nevylučuje ani natočení samotného incidentu kamerou v mobilním telefonu či pořízení fotografie. Takové materiály pak později mohou posloužit jako důležitý důkaz.

"Tady bylo skutečně štěstí v tom, že místo útoku kamera zabírala. Ovšem za jiných podmínek by taková nahrávka na mobilu mohla při vyšetřování sehrát velice významnou roli," uzavřela mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video