Brutální smrt Lucie řešil soud posedmé

  • 93
Praha - Martina Ježka, který utýral nevlastní čtyřletou dceru, poslal Městský soud v Praze na 12 let za mříže. Dítě často bil. Když holčička vypila mléko jeho vlastnímu dítěti, namíchal jí směs octa, pepře a alkoholu. Pak ji položil do vany se studenou vodou, kde v mučení pokračoval. Soudy řeší případ už devět let. V kauze padl v pořadí sedmý verdikt.

Ježek byl obžalován z vraždy, ale soudce s touto kvalifikací nesouhlasil. Městský soud ho uznal vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti.

"Městský soud je vázán právním názorem nadřízeného soudu a nemůže rozhodovat proti jeho rozhodnutí," zdůvodnil verdikt předseda pražského městského soudu Pavel Benda.

Obžalovaný se proti rozsudku ihned odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Rychetský: Je to hanba justice
Za dívčinu smrt byl otčím odsouzen už několikrát. Dařilo se mu však proti rozsudkům odvolávat. Ministr spravedlnosti Pavel Rychteský kauzu označil za hanbu české justice.

Když soudce v pondělí předčítal popis brutálního týraní tříletého dítěte, hleděl Martin Ježek nepřítomně před sebe.

Na chodbě důsledně zakrýval svou tvář novinami. Na otázky žurnalistů nereagoval a před televizními kamerami rychle utíkal. K smrti Lucie Štěpanovské neřekl ani slovo.

Dítě dostalo smrtící nápoj
Kalendář ukazuje 13. září 1993 a Lucie žije svůj poslední den. Dopoledne ji někdo zmlátí řemenem na psy a zkope. Důvod? Podvyživená Lucie vypila mléko vlastní dceři Martina Ježka.

Tím však její trápení nekončí. Naopak. Někdo ji přinutí, aby vypila koktejl z alkoholu, octa, konzervační směsi a koření. Poté ji někdo posadí do vany s ledovou vodou. Když se dítě pozvrací a pokálí, někdo ji nejspíš přinutí sníst stolici.

Podle policie a žalobců je ten "někdo" Martin Ježek. Soudy nižších instancí ho proto už pětkrát odsoudily za vraždu, nejtvrdší rozsudek ho poslal do vězení na patnáct let. Jenomže Ježek se vždy odvolal, a žádný rozsudek tak nenabyl platnosti.

Obviněný nezvládá agresivní energii
Jak děvče zemřelo, je podle znalců celkem jasné: udusila se vdechnutím vody a zvratků. Její smrti napomohlo i to, že byla silně podvyživená a v minulosti často bita. "Dítě tehdy muselo maximálně trpět," prohlásil například znalec Jiří Neoral.

Žalobkyně Jaromíra Biolková, jež trvá na nejtvrdším potrestání, jej doplnila: "V podstatě ji utýrali. Ještě před smrtí někdo Lucii posadil na rozpálená kamna, musela být tehdy ošetřena v nemocnici. Obžalován za to byl Ježek, ale nepodařilo se prokázat, že ji na sporák posadil zrovna on."

Soudní znalci, kteří zkoumali psychiku obžalovaného, se shodli: Ježek v době tragédie sice netrpěl žádnou duševní nemocí ani sexuální deviací, ale v krizi se nedokázal kontrolovat. "Neumí zacházet s agresivní energií. Může si ji vybíjet na bezbranných obětech," řekla psycholožka Jarmila Landová.

Matka už je za mřížemi
Ježek se však podle všeho necítí za smrt Lucie odpovědný. Tragédii nově nijak nekomentoval a odvolal se pouze na svou poslední výpověď. Za všechno může Luciina matka Zdena Jenšíková, tvrdil podle ní. "Byl jsem blbej a zamilovanej. Nevěděl jsem, komu mám pomáhat," vysvětloval například, proč v týrání dítěte Jenšíkové nezabránil.

Jenšíková si odpykává čtyřleté vězení za týrání, ublížení na zdraví a zanedbání povinné výživy. Obžalovaný Martin Ježek si během soudních tahanic stačil založit na jihu Čech novou rodinu a vychovává své další dítě. "Má k dětem pěkný vztah a vychovává je dobře," hájil Ježka na chodbě jeho otec.

Žaloba se rozebírala v parlamentu
Málokterá soudní kauza se propírala i na půdě parlamentu. Případu Martina Ježka, který měl podle obžaloby utýrat tříletou Lucii, se to povedlo.

V říjnu ministra spravedlnosti Pavla Rychetského ve sněmovně oslovila poslankyně Miroslava Němcová. "Pražský městský soud a odvolací vrchní soud nebyly schopny se během osmi let dohodnout na kvalifikaci zločinu. Osmileté průtahy vedoucí k zastavení stíhání pachatele způsobily soudy samy," shrnula nekonečný kolotoč soudních stání Němcová.

Ministrovi nezbývalo než přiznat, že jde o "opravdu otřesný příklad fungování české justice". "Soudy byly činné způsobem, který právem vyvolává rozhořčení. Základní problém však tkví v tom, že nemůžeme říci, že by byly nečinné," odpověděl jí ministr.

Ježek byl za vraždu odsouzen několikrát (nejprve na 15, později na 12 let vězení), ale odvolací soud verdikty vždy zrušil. Kvůli procesním chybám. Nakonec bylo stíhání Ježka zastaveno, proces se táhne neúměrně dlouho, nikoli jeho vinou. Nejvyšší soud však nedávno tento rozsudek stornoval a vše vrátil znovu do hry.

,

Video