Brusel zve Evropu do kosmu

(Od zpravodaje MF DNES) – Bez vesmíru dnes nepřežije žádná rozvinutá společnost. O jeho využití se snaží i Evropa – její roztříštěné kosmické projekty se Brusel snaží shrnout pod jednu politickou střechu – do Bílé knihy o kosmické politice EU.

"Vesmír je stále důležitější v životě každého člověka," poznamenal komisař Philippe Busquin při prezentaci Bílé knihy.

Spojovací sítě, telefony, televize, doprava, boj proti odpadům a zplodinám, zemědělství – podle Busquina "potřebujeme tady všude vesmír".

Bílá kniha předpokládá využití kosmu v pěti klíčových oblastech: při posílení ekonomického růstu a pro rozvoj informačních technologií, při ochraně životního prostředí i pro evropskou bezpečnost. Pátým cílem je využít vesmír pro boj s bídou světa.

"Je to počátek velké kosmické iniciativy," řekl při předkládání Bílé knihy šéf Evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain.

Ironicky pak navrhl, aby svět slavil vesmírný den, při němž by nakrátko odpojil všechny družice. "Myslím, že život by se zhroutil. Vesmír je totiž součástí našeho života," komentoval svůj návrh.

Bílá kniha pomůže překonat digitální propast
Bílá kniha obsahuje vážněji míněné návrhy – třeba vytvoření "skupiny moudrých", kteří příští rok předloží návrh na budoucí využití kosmu a na prozkoumání celé sluneční soustavy.

Nové evropské družice mají podle ní otevřít i cestu pro informační technologie tam, kde je to jinak finančně neúnosné - do polárních, horských či prostě jen odlehlých území, zahrnující pětinu rozlohy unie.

Vesmír by měl navíc novým členům unie včetně Česka umožnit, aby rychleji překonávali "digitální propast" při zavádění nových informačních technologií.

Busquinův dokument se neomezuje jen na unii. Naopak, otevírá ji světu. Počítá třeba s tím, že z Guayany, odkud startují rakety Arianne, mohou časem startovat také levnější a přinejmenším stejně spolehlivé ruské Sojuzy.

Mimoevropské země se už také podílejí na programu Galileo, který má dát unii prostředky pro navigaci z kosmu i nové nástroje pro energetiku, finančnictví i zdravotnictví.

Bez kosmu už není možná ani domluva mezi kontinenty: dva z každých tří hovorů se zámořím je možná jen díky telekomunikačním satelitům.

Také vesmírné sledování zemědělských ploch či klimatu v Asii či Africe může dát unii nové prostředky k předvídání a zvládání potíží ve třetím světě.

V některých případech se v návrzích unie pro kosmos odráží její vlastní, velmi pozemní problémy. Jedním z důvodů pro sledování úrody v Evropě je to, aby byly spolehlivé podklady pro vyplácení dotací, například při pěstování oliv.

Vesmírné iniciativy v unii často váznou na nedostatku peněz. Bílá kniha proto argumentuje, že jedno euro, vložené do kosmu, znamená zvýšení obratu v jiných odvětvích o sedm až osm eur.


Video