Brusel vítá české rozhodnutí

  • 38
Brusel uvítal české ANO. "Je to dobrý den pro Evropu a další důkaz, že naše národy patří k sobě. Vřele vítám český národ jako člena evropské demokratické rodiny," řekl předseda Evropské komise, "vlády" Unie, Romano Prodi.

Evropská komise je přesvědčena, že Česká republika, země v srdci Evropy s bohatým historickým a kulturním dědictvím, plně využije výhod členství v EU a bude hrát ústřední roli v dalším vývoji Unie.

"Tento výsledek je třeba vidět v prvé řadě jako úspěch samotné české společnosti, která byla během temných let komunistické diktatury i po sametové revoluci v čele změn a odvážně prováděla tvrdé reformy, proměňující zemi v moderní demokracii s funkční tržní ekonomikou," stojí v prohlášení komise k výsledkům hlasování v Česku.

"Jsem šťasten, že v referendu o rozšíření byl dosažen takový výsledek. Česká republika a Evropská unie budou mít nyní společnou budoucnost," řekl Hans-Gert Poettering, šéf největší frakce Evropského parlamentu.

Ohlasy z Evropy

Potlesk zazněl v britském parlamentu, když český velvyslanec Štefan Füle oznámil výsledky českého referenda o vstupu do EU.

Výsledek českého referenda je pro Budapešť radostnou zprávou. Jsme šťastni, že další z evropských zemí se rozhodla pro sjednocenou Evropu, reagoval na výsledky referenda mluvčí maďarské diplomacie Tamás Tóth.

Česká republika je odedávna v srdci Evropy a dnes tam opět potvrdila své místo. Řekla předsedkyně česko-německé skupiny poslanců ve Spolkovém sněmu Petra Ernstbergerová.

Výsledky české referenda uvítala vládní koalice i opozice na Slovensku. České "ano" bude mít velký význam také pro Slovensko a Visegrádskou čtyřku, shodli se. 

Úspěch českého hlasování vyvolal nadšené gratulace polských činitelů, všímajících si, že Češi hlasovali skoro na vlas stejně jako před týdnem Poláci. Varšava doufá, že visegrádská spolupráce bude pokračovat i po vstupu ČR, Maďarska, Polska a Slovenska do Evropské unie.

Českým: Vítáme vás, reagovala v tiskovém prohlášení francouzská ministryně pro evropské záležitosti Noëlle Lenoirová na kladný výsledek referenda o vstupu České republiky do Evropské unie.

"Cesta k evropskému rozšíření byla mimořádně náročná," míní Poettering, jehož frakce sdružuje poslance evropské pravice, sdružené v Evropské lidové straně (EPP).

"Češi byli na jedné straně vždy součástí Evropy, ale zároveň byli po půl století připraveni o zapojení do evropského společenství. Konečně se stanou součástí demokratické Evropy, v níž nebude možný návrat k totalitním režimům minulosti," dodal.

Zároveň ocenil úsilí českých stran, které jsou součástí EPP, při přípravě referenda. Vedle KDU-ČSL patří k EPP i ODS a US-DEU.

České ANO vítá i jeho rakouská kolegyně a spolupředsedkyně společného parlamentního výboru EU-ČR Ursula Stenzelová. "Z celého srdce blahopřeji českým občanům k jejich jasnému rozhodnutí pro Evropu. Zde nezůstává otevřena žádná otázka: Naši sousedé chtějí být částí EU a my je vřele vítáme," sdělila.

"Tento jasný výsledek je dobrý pro Českou republiku, ale také pro Rakousko jako jejího přímého souseda a pro celou Evropskou unii. Dnes už není Rakousko obklopeno jen přáteli, ale také evropskými partnery," přivítala výsledky českého hlasování.

Spokojen je i komisař pro rozšíření Unie Günter Verheugen: "Pražské jaro v roce 1968 mně přesvědčilo, že není moc co učit Čechy, pokud jde o svobodu, demokracii a lidská práva."

Podle Verheugena bude mít celá Unie prospěch z české citlivosti k otázkám rovného zacházení, lidských práv, rovných příležitostí a vztahů se sousedy.

,

Video