Müller - mléčná rýže

Müller - mléčná rýže | foto: Profimedia.cz

Brusel varoval před mléčnou rýží Müller, vozí se i do ČR

  • 109
Evropská komise varovala před mléčnou rýží značky Müller se skořicovou příchutí. Obsahuje přírodní látku kumarin, který snižuje srážlivost krve. Výrobek se dováží i do Česka.

Státní veterinární správa už varování dostala a začala jednat. „Informovali jsme pražskou a středočeskou veterinární správu, kde je centrální sklad společnosti. Ti celou věc šetří,“ řekla iDNES.cz Lenka Sedláčková z veterinární správy.

Varovaní obdržely české úřady hned po jeho vydání v pátek 1. prosince. „Přišlo to spíše jako předběžné opatření. Pokud by to byla zpráva o bezprostředním ohrožení, tak bychom ihned informovali veřejnost, ale to zde nehrozilo. Přijali jsme potřebná opatření a navíc se ukázalo, že výrobky už k nám přišly a v době varování měly po době upotřebení,“ řekl iDNES.cz ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Vadná šarže totiž měla projít 30. listopadu.

V místě určení zásilky, ve skladu dovozce v pražských Kyjích, tak už veterináři tuto mléčnou rýži nenašli. Podle dostupných informací výrobce stahuje z trhu i některé další šarže z důvodu předběžné opatrnosti.

Agentuře ČTK Malena řekl, že na dohledávání zásilky ještě inspektoři pracují. Neměla by prý už být ani v obchodech, protože neprodané zboží s prošlou lhůtou se musí likvidovat.

Podle reportérů televize Nova bylo ale možné během dnešního dne závadnou mléčnou rýži bez problémů koupit.

Výrobce mléčné rýže mlčí
Redakce iDNES.cz kontaktovala výrobce - německou společnost Molkerei Alois Müller GmbH&Co.KG. Mluvčí firmy ale na telefonické dotazy odmítla odpovědět. Nereagovala ani na písemné.

Podle lucemburského serveru wort.lu se zvýšené množství kumarinu týká mléčných výrobků značky Müller se skořicovou příchutí. Právě skořicovník patří mezi přírodní zdroje této látky. Server uvádí, že jde o výrobky s datem spotřeby od 27. listopadu do 27. prosince.

Podle švédské televize TV4 by za zvýšeným množstvím kumarinu mohl být v Evropě méně běžný druh skořice, který roste v Číně a obsahuje vyšší koncentraci této látky.

Co je kumarin

Kumarin je aromatická sloučenina, která se velmi často objevuje v řadě rostliny (mrkev, vanilka, jahody, meruňky, tomka vonná, koriandr, tabák, lékořice atd.), kde funguje jako ochranná látka proti hmyzu (částečně i proti hlodavcům).

Kumarin je kromě ovoce a zeleniny obsažen často například v kosmetice (parfémy), v dýmkovém tabáku, zákon ho dovoluje používat například v aromatických alkoholických nápojích (Zubrowka). V roce 1997 bylo zakázáno jeho přidávání do cigaret. Jako přídavek do většiny potravin byl mnoha státy zakázán v polovině 20. století, je částečně škodlivý pro játra a ledviny, hlavně ve větších dávkách.

Vyznačuje se typickým odérem posečené trávy či sena. Používá se v medicíně jako základ pro výrobu antikoagulantů, například Warfarinu, sám ovšem funguje jen slabě protisrážlivě. (Kumarin se snadno slučuje na dikumarol, který blokuje v těle výrobu vitamínu K, který je zásadní pro srážlivost krve, působí tedy jako antikoagulant).

Ve větších dávkách může u člověka způsobit krvácení a bolesti hlavy, mohl by být karcinogenní, to ale nebylo potvrzeno. Člověk na rozdíl od hlodavců kumarin metabolizuje na 7-hydroxykumarin, který není tak toxický. Může způsobit nekrózu močových cest. Ani to není spolehlivě prokázáno..

Je smrtelně nebezpečný pro hlodavce, kteří ho metabolizují na 3,4-kumarin epoxid, který způsobuje vnitřní krvácení a smrt. Používá se jako deratizační jed (například Rattex), nebo jeho složka.

Zdroj: Wikipedia, odborné servery

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video