EU polské a české žádosti nevyhověla. Ilustrační foto

EU polské a české žádosti nevyhověla. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Brusel snížil Česku emisní povolenky CO2

  • 28
Evropská komise rozhodla, že Česko bude mít v letech 2008-2012 až o 14 procent méně emisních povolenek. Ačkoli Praha původně Brusel žádala o povolení ke 102 milionům tun emisí CO2 ročně, bude jich moci použít jen 85 až 86 milionů.

Rozhodnutí si pochvaluje ministr životního prostředí Martin Bursík, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman je naopak proti.

"Ministerstvo rozhodnutí Evropské komise uvítalo. Minulá česká vláda zaslala do Bruselu žádost o zvýšení objemu vypouštěných emisí oxidu uhličitého o 23,6 % oproti skutečným emisím CO2 v roce 2005. Prostě to zkusila, a ono to nevyšlo," komentuje ministr dnešní rozhodnutí Evropské komise.

Podle něj je cílem systému obchodovatelných emisních povolenek snižovat emise skleníkových plynů, ne to, aby firmy na prodeji přebývajících povolenek vydělávaly.

Komise měří všem stejným metrem, domnívá se Bursík. "Rozhodnutí komise není rozhodnutím, které by omezovalo český průmysl. Přidělené množství povolenek je dokonce o 5 procent vyšší než jsou reálné emise českého průmyslu," uvedl Bursík.

Říman zvažuje žalobu
Opačný názor má však ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministr Martin Říman nevyloučil, že by na Evropskou komisi podal žalobu. Na růst české ekonomiky by totiž mohlo mít rozhodnutí nepříznivý dopad.

"Ve středu o tom budu informovat vládu, přičemž jedním z mých návrhů na reakci bude podání žaloby proti rozhodnutí Evropské komise," uvedl Říman v tiskové zprávě.

Verdikt Komise není férový ani podle energetického podniku ČEZ. "Oproti 97,6 milionům přidělených pro roky 2005 až 2007 jde o výrazný pokles, který vůbec nerespektuje vyšší růst české ekonomiky," říká mluvčí Ladislav Kříž.

Podle něj se Česko zachovalo odpovědně, své emise snížilo, ale dnešním rozhodnutím Brusel Česko spíše trestá.

Navíc poznamenává, že se nižší počet emisí může promítnout i do cen elektřiny. "Viděli jsme, když cena povolenek klesala, klesala i cena elektřiny a naopak. Pokud v rámci EU bude silná restrikce povolenek, pak se jejich nedostatek promítne i do ceny elektřiny," doplnil mluvčí.

Škrtat budou muset i Poláci
Česko přitom nebylo jediné, komu Evropská komise původní plány seškrtala. Polsko tak bude muset snížit své emise z původně zamýšlených 208 milionů tun o celých 25 procent.

Polská žádost o emisní povolenky byla přitom třetí nejvyšší ze všech, kterými se Evropská komise zabývala. Varšava s rozhodnutím nesouhlasí, podle ní by škrt ohrozil hospodářský rozvoj a energetickou bezpečnost.

Evropská unie stanovuje limity množství oxidu uhličitého, produkovaného velkými továrnami a podniky, jako jsou elektrárny či rafinérie.

Zařízení, která přesáhnou povolenou míru, musí za povolenky zaplatit. Naopak firmy, které je nevyčerpají, mohou své povolenky prodat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video