Brusel přivítal 'polepšeného' Kaddáfího

  • 19
Libyjský předák Muammar Kaddáfí přiletěl na oficiální návštěvu Bruselu. Během dvou dní se setká s předsedou komise EU Romanem Prodim či s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Ochránci lidských práv s návštěvou ale nesouhlasí.

V úterý se Kaddáfí setká také s belgickým premiérem Guyem Verhofstadtem.

Dvoudenní návštěva Muammara Kaddáfího má být dalším důkazem postupného začleňování země do mezinárodního společenství. Muammar Kaddáfí přijel do Evropy poprvé po patnácti letech.

V belgickém hlavním městě ho ale nepřivítal jen Prodi a nadšené úsměvy, ale také demonstranti, kterým se jeho návrat na výsluní nelíbí.

Kaddáfího malou premiéru v Evropě doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Politik vyloučil jakýkoli styk s veřejností a většinu míst, do nichž se Kaddáfí podívá, belgická policie neprodyšně uzavře. 

Libye vyšla z izolace loni
Změna vztahů mezi Libyí a EU, resp. USA, je patrná od konce minulého roku, kdy Muammar Kaddáfí, zřejmě pod dojmem výsledku invaze spojenců do Iráku, prohlásil, že se zříká vývoje a výroby zbraní hromadného ničení.

Dříve už Libye přiznala podíl viny na atentátu na letadlo společnosti Pan Am, při kterém v roce 1988 zemřelo nad skotským Lockerbie 259 lidí.

V Bruselu se však za terorismus vůbec neomlouval. "Byli jsme nespravedlivě obviněni z terorismu. Libye dělala jen to, co bylo nutné. Amerika i Evropa bojovaly proti nám. Nyní přišel čas sklidit plody boje," řekl před svým hostitelem Romanem Prodim, který vyslechl jeho slova s kamennou tváří.

USA mírní sankce
Americký prezident George Bush dokonce uvolnil ekonomické sankce, které na Libyi vyhlásil Ronald Reagan v roce 1986 poté, co Lybie sponzorovala několik teroristických útoků pro západním zemím. - více zde

Washington prý uvažuje, že v Tripolisu otevře diplomatické zastoupení, které v libyjské metropoli nemá od roku 1980. Tehdy ambasádu uzavřel, protože na ni byl spáchán útok.

Zlepšováním vztahů mezi Evropu a Kaddáfího státem už naznačila březnová návštěva britského premiéra Tonyho Blaira v hlavním městě Tripolisu. - více zde

Unie potřebuje pomoct s přistěhovalci
Po zaplacení milionů dolarů odškodného už někdejší libyjský terorismus není tím nejdůležitějším sporným bodem mezi Evropou a Libyí. Unii dnes více zajímají nelegální přistěhovalci z černé Afriky, kteří do Evropy často přicházejí přes Libyi.

"Evropa by s námi měla spolupracovat, měla by nám poskytnout pomoc, pokud chce řešit tento problém. Je to věc, která přesahuje možnosti Libye. Alžírsko, Tunis nebo Libye nemohou chránit jižní hranice Evropy," reagoval Kaddáfí.

Jeho návštěva otevírá cestu k této spolupráci: Libye by se měla časem zapojit do programu Euromed, jehož prostřednictvím unie rozvíjí spolupráci se svými sousedy na jihu Středomoří, od Maroka až po Libanon.

AI: Libye stále mučí lidi
Mezinárodní organizace, které sledují ochranu lidských práv, ovšem Spojené státy i EU kritizují, že liberalizací vztahů s Libyí otevřeně podporují totalitní zřízení a diktátorské manýry.

Amnesty Internetional upozorňuje, že Tripolis nadále běžně mučí a popravuje politické oponenty Kaddáfího. V zemi jsou také stále zadržováni bulharští lékaři, kteří byli v roce 1999 obviněni, že údajně nakazili stovky dětí virem HIV. Bulharsku se nedaří vyjednat jejich návrat do vlasti.

Muammar Kaddáfí je v Libyi u moci od roku 1969. Po většinu času, kdy zemi vládne, se musel potýkat s mezinárodním odmítáním a izolací, neboť byl (a mnohými stále je) považován za jednu z hlavních finančních podpor pro teroristy.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přiletěl po patnácti letech do Evropy. V Bruselu se sešel mimo jiné s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. (27. dubna 2004)

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přiletěl po patnácti letech do Evropy. V Bruselu se sešel mimo jiné s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. (27. dubna 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue