Zákon zpřísňuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení včetně publikování policejních odposlechů. Ilustrační foto.

Zákon zpřísňuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení včetně publikování policejních odposlechů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Brusel: „Náhubkový“ zákon je záležitost Česka, EU s ním nic nezmůže

  • 5
Evropská komise ani Rada Evropské unie, které nyní předsedá Česká republika, nemohou podniknout žádné kroky proti takzvanému českému náhubkovému zákonu. Vyplývá to z odpovědí českého předsednictví a EK na interpelaci německého europoslance Alexandera Alvara, který se na unijní instituce kvůli tomuto zákonu obrátil.

Europoslanec se ptal Evropské komise i Rady EU, zda si jsou vědomy, že by nedávno přijatý český zákon měl precedens v nějaké jiné unijní zemi.

V odpovědi Rada EU uvedla, že jde o vnitřní záležitost Česka, k níž nemůže zaujmout stanovisko. Je nicméně názoru, že svoboda názoru patří v Evropské unii mezi základní práva a že ty státy, které je omezují, se mají zodpovídat před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Ani Evropská komise nemůže podle jí stanovených kompetencí vyšetřovat toto údajné porušení základních práv, pokud se to netýká porušení předpisů platných v celé sedmadvacítce. Výkonný orgán ale připomíná, že svobodu projevu lze omezit jen ve vymezených případech.

Na takzvaný náhubkový zákon podala v Česku ústavní stížnost skupina 34 senátorů. Návrh podepsal dvojnásobný počet senátorů, než je pro podání k českému Ústavnímu soudu třeba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video