Dělníci z Indie nebo Nepálu často migrují do bohatších států Asie za prací.

Dělníci z Indie nebo Nepálu často migrují do bohatších států Asie za prací. | foto: Profimedia.cz

Brunejské úřady trestají prohřešky gastarbeitrů rákoskou

  • 4
Přístup brunejských úřadů vůči nelegálním imigrantům nemá daleko ke středověkým způsobům. Asijský sultanát za posledních pět let potrestal výpraskem rákoskou téměř 400 zahraničních přistěhovalců. Ti se provinili buď překročením povolené doby pobytu, nebo vstupem do země bez platných dokumentů.

Potrestaní dělníci pocházejí převážně z dalších asijských zemí, například z Indonésie, Indie, Bangladéše, Malajsie, Pákistánu, Filipín a Thajska.

Proti kruté praxi se okamžitě ozvaly lidskoprávní organizace, místní úřady si nicméně stojí za svým a navíc se zaštiťují svými sousedy. Výprask, který se v Bruneji používá i v případě dalších trestných činů, včetně znásilnění, krádeže či pašování, prý patří k trestněprávní výbavě soudů i v Malajsii či v Singapuru.

Někteří diplomaté usazení v zemi s 380 tisíci obyvateli však namítají, že mnoho zahraničních pracovníků poruší vízové podmínky především kvůli nedbalým zaměstnavatelům, jež ovšem nikdo za trest nezpráská.

A nepopiratelným faktem je i to, že bez zahraničních migrantů by se ekonomika země neobešla. Obyvatelé jednoho z nejbohatších států, jenž se může pochlubit tučnými zásobami ropy a plynu, totiž manuálními pracemi opovrhují a práci dělníka nebo hospodyně tak z drtivé většiny zastávají právě migranti.


Video