Nová éra. V Bruneji začíná platit islámské právo šaría.

Nová éra. V Bruneji začíná platit islámské právo šaría. | foto: Reuters

Ukamenování bude nově hrozit i ve východní Asii. Brunej zavádí šaríu

  • 94
Východní Asie má první stát, ve kterém platí přísné islámské právo šaría. Tresty jako smrt ukamenováním za cizoložství, amputace končetin či bičování zavedl v Bruneji vládce sultán Muda Hassanal Bolkiah. Platit začnou od 1. května. OSN vyjádřila obavy nad změnami v ropném státě s náboženskými menšinami.

"Jsem velmi vděčný všemocnému Alláhovi, že mohu oznámit, že od čtvrtka 1. května 2014 začne být uplatňována první fáze zavádění práva šaría, po níž budou následovat další," prohlásil sultán.

První fáze bude podle deníku The Brunei Times zahrnovat finanční pokuty a tresty vězení. Usekávání končetin spadá do druhé fáze a kamenování za zločiny jako cizoložství nebo homosexuální styk přijdou ve třetí fázi zavádění šaríe.

Zavedení šaríi je dalším krokem směrem ke konzervativnějšímu islámu v asijském sultanátu. Už nyní platí v tamních školách povinné náboženské vzdělávání a během pátečních modliteb musejí být obchody zavřené. K podobnému příklonu ke konzervativnějšímu islámu dochází i v sousední Malajsii a Indonésii.

Brunej je však první východasijský stát, kde právo šaría bude platit na celonárodní úrovni. To vyvolává obavy především kvůli náboženským menšinám žijícím na severu ostrova Borneo. Až pětina obyvatel totiž vyznává jiné náboženství a pochopitelně nechce být penalizována islámským právním systémem, do kterého budou zahrnuti. Do jaké míry, ale zatím není přesně jasné.

Kritika zní už i z OSN

Tyto nejasnosti znepokojují lidskoprávní organizace, které chtějí vědět, jak přesně se nový zákoník dotkne komunity křesťanů a buddhistů, většinou migrantů pocházejících z Číny a Filipín, kteří v Bruneji žijí.

Zaváděné změny už odsoudila i OSN. "Podle mezinárodního práva představuje ukamenování mučení, a je proto jasně zakázáno," uvedl mluvčí Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Rupert Colville. Organizaci se také nelíbí, že sultanát nevyhověl žádosti z tohoto měsíce o pozdržení zavedení šaríi.

Na protest proti novým pořádkům, které mimo jiného kriminalizují homosexualitu, několik amerických a britských celebrit bojkotuje hotelový řetězec vlastněný brunejským monarchou, který v rukou třímá veškerou moc a zastává rovněž funkci premiéra.

Bývalý britský protektorát s více než 400 tisíci obyvateli za své nemalé bohatství vděčí nerostným surovinám. Konkrétně ropě a zemnímu plynu, na  jejichž vývozu závisí takřka celá ekonomika malého státu. Podle odhadů však zásoby narozdíl od sultánovy moci nejsou neomezené. Podle Asijské rozvojové banky se do roku 2035 ztenčí až o polovinu a snaha situaci efektivně řešit je prý minimální.

Podle kritiků má nový trestní zákoník orgánům zaručit rozšířené pravomoci k potlačení disentu v době, kdy je palác znepokojen ubývajícími zásobami energie.

Oddanost koupená ropou

"Loajalita obyvatel Bruneje byla koupena penězi za ropu. Ta dochází a palác je z toho nervózní," citovala agentura Reuters Maung Zarnihi z London School of Economics, který loni opustil univerzitu v Bruneji kvůli údajnému nedostatku akademické svobody.

A zdá se, že za hranicemi brunejských akademických ústavů není situace jiná. Na vzácnou kritiku na sociálních sítích reagoval v únoru sultán výhrůžkami. Každý, kdo prý bude šaríu kritizovat, může být potrestán podle jejích ustanovení, varoval vládce.

Jeho příklon k náboženství silně kontrastuje s reputací vládnoucí rodiny, která je proslulá okázalým životním stylem. Známá je velkolepá oslava sultánových padesátých narozenin, na které tehdy (v přepočtu za 340 milionů korun) zazpíval i Michael Jackson.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video