K takzvanému „číhošťskému zázraku“ došlo v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

K takzvanému „číhošťskému zázraku“ došlo v kostele Nanebevzetí Panny Marie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie jde po prokurátorce Polednové kvůli uvěznění mladého teologa

  • 296
Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, odsouzená za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, čelila přednedávnem dalšímu závažnému trestnímu oznámení. Dnes se o ni kvůli tomu opět zajímá policie. Muž, který k tomu dal podnět, mezitím zemřel.

Podnět podal bývalý student bohoslovectví Jan Zmrhal, který získal doklady potvrzující, že se Brožová-Polednová jako prokurátorka podílela i na jeho téměř rok trvajícím věznění. Šlo navíc o mimořádně závažnou kauzu, známou jako číhošťský zázrak.

"Číhošťský zázrak"

Po záhadném pohybu křížku v kostele v Číhošti na Jihlavsku byl zatčen farář Josef Toufar, který byl ve vězení v únoru 1950 umlácen k smrti. Mezi dalšími zatčenými byl právě i mladý bohoslovec Zmrhal. Ten před časem dospěl k názoru, že Brožová-Polednová je spoluodpovědná i za jeho věznění čili za celou kauzu.

Jenže policie Zmrhalovo podání zpočátku vzala na lehkou váhu a odložila je. A vzápětí Jan Zmrhal zemřel. "Domnívám se, že by můj klient proti takto vyřízenému podnětu podal stížnost," řekl jeho advokát Lubomír Müller. On sám ji už podat nemůže, ani nikdo jiný, právě proto, že oznamovatel je již po smrti.

Přesto se policie případem prokurátorky Brožové-Polednové přece jen začíná zabývat. "Dozvídáme se o jejích dalších aktivitách a zjišťujeme další souvislosti. Takže věc nepovažujeme za uzavřenou," říká ředitel policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret. "Toto říkám bez ohledu na to, zda a kdo podal nějaké oznámení," dodal.

Případů je víc, říkají vyšetřovatelé

Krvavá prokurátorka

  • Ludmila Brožová-Polednová (původním jménem Biedermannová) se jako dělnická prokurátorka účastnila řady zinscenovaných procesů.
Ludmila Brožová-Polednová
  • Před soudem však po listopadovém převratu stanula jen za jeden z nich. V roce 2008 byla odsouzena za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, dostala 6 let vězení a trest nastoupila.
  • V prosinci 2010 jí prezident Václav Klaus udělil milost. Zdůvodnil to jejím vysokým věkem a zdravotním stavem.
  • Milost vyvolala velkou pozornost veřejnosti. Ve vězení strávila Brožová-Polednová jen rok a devět měsíců. Dnes je jí 91 let. Policie ji však ze zřetele nepustila.

Otázkou však je, zda po smrti Jana Zmrhala získá policie další případné svědky, či jí budou stačit písemné dokumenty.

"Ještě žije manželka pana Zmrhala, ale jestli žije někdo z jeho bývalých spoluvězňů, mi není známo," řekl právník Müller.

Bret připomněl, že Brožová-Polednová se jako prokurátorka ve službách komunistické strany mimořádně osvědčila. "Takže těch případů je víc," uvedl. Brožová-Polednová se například podílela na procesu s protikomunistickými odbojáři v Hodoníně, v němž byl odsouzen k trestu smrti Jaroslav Vetejška.

Brožová-Polednová byla odsouzena "jen" za proces s Miladou Horákovou. V roce 2008 dostala šestiletý trest, který byl později zkrácen, a nakonec jí prezident udělil milost s ohledem na vysoký věk (více o milosti zde), takže strávila ve vězení jen rok a devět měsíců.

Dnes jednadevadesátiletá Brožová žije v ústraní u příbuzných a s médii nekomunikuje.

Jan Zmrhal měl paradoxně kvůli svému věznění v padesátých letech potíže ještě i po pádu komunismu. Ačkoli byl dlouho vězněn ve vazbě, nebyl nakonec odsouzen, zřejmě proto, že se scénář procesu kvůli smrti faráře Toufara měnil. Takže neměl patřičné doklady a léta trvalo, než dosáhl rehabilitace a odškodnění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video