Roman Onderka zůstává ve funkci primátora na základě právní analýzy. Ilustrační foto.

Roman Onderka zůstává ve funkci primátora na základě právní analýzy. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Brno dál vede Onderka. Jeho předchůdce s tím souhlasí

  • 14
Sociální demokrat Roman Onderka nadále vede brněnskou radnici, a to navzdory tomu, že s tím ministerstvo vnitra nesouhlasí. Problém tkví v neplatných volbách v jednom z okrsků. Právní analýza magistrátu ale tvrdí, že nová rada města byla zvolena správně a její rozhodnutí jsou platná.

Roman Onderka už oznámil, že vedení města uvažuje o ústavní stížnost proti soudnímu verdiktu o neplatnosti voleb.

Hlasování ve sporném okrsku se má opakovat 16. prosince. (více zde) Ministerstva se zatím k postoji radnice nevyjádřilo.

"Členové zastupitelstva vykonávají svůj mandát, primátor města, jeho náměstci i členové rady zůstávají ve svých funkcích," tvrdí Onderka. Právní rozbory, na kterých se podílejí odborníci z brněnské Masarykovy i pražské Karlovy univerzity, prý budou nadále pokračovat.

Ministerstvo vnitra městu doporučilo, aby v čele města i po volbách zůstal občanský demokrat Richard Svoboda. Kvůli zpochybněným volbám se podle ministerských úředníků ustavující zastupitelstvo nemělo vůbec sejít. Zvolená rada tedy vznikla prý v rozporu se zákonem.

Podepisovali společně
Onderka tento výklad odmítá, stejně tak Svoboda. "Nemám žádné pochybnosti o tom, že nové vedení Brna bylo zvoleno legitimním způsobem. Nebudu v žádném vztahu k radnici, nebudu dělat nic, co by mělo něco společného s magistrátem," řekl Svoboda.

Oba politici ale chtějí řadu věcí společně konzultovat. Ještě ve čtvrtek některé dokumenty podepisovali Onderka i Svoboda. Chtěli tak zabránit případnému zpochybnění jejich platnosti.

Nejasnosti se objevily, když Svoboda svolal ustavující zastupitelstvo i přes stížnosti proti volbám v jednom z okrsků v Brně-Králově Poli. Krajský soud pak tamní hlasování, protože volební komise rozdávala obálky bez razítek. - více zde

Nové volby v polovině měsíce
Hlavním argumentem případné ústavní stížnosti bude fakt, že na celkové složení sboru a dělbu mandátů nemůže mít okrsek vliv. Vedení města označuje rozsudek krajského soudu jako příliš formalistický.

Městská rada se má sejít příští týden, zastupitelstvo zasedne patrně 19. prosince, o týden později oproti původním plánům.

S termínem jsou Brňané spokojeni. "Čím dříve, tím lépe. Chtěli jsme, aby se hlasování v okrsku zopakovalo co nejdříve," uvedl Onderka. Obavy z rozpočtového provizoria, které by hrozilo, kdyby v čele města stál pouze Svoboda a volby se odložily až na příští rok, jsou teď podle něj bezdůvodné.

"Brno schválí rozpočet, stejně tak městské části. Je zde 360 tisíc obyvatel, rozpočet je 14 miliard. Je nutné, aby město fungovalo," uvedl Onderka.

ODS slíbila, že nezneužije situace
Situace v Brně byla po komunálních volbách dva týdny patová. Vytvořily se dva bloky po 25 zastupitelech: na jedné straně ODS a lidovci, na druhé sociální demokraté, zelení a Brno 2006.

Lidovci však na poslední chvíli změnili postoj a stali se čtvrtou stranou nové koalice, která snadno získala podporu zastupitelstva a po patnácti letech sesadila z křesel radních občanské demokraty.

ODS nyní slibuje, že nejasné situace nezneužije a bude se chovat konstruktivně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video