Brněnský kraj ví, jak se rozvíjet

B r n o - První dokument, podle kterého se má v budoucnu Brněnský kraj řídit na cestě k prosperitě, je na světě. Program rozvoje Brněnského kraje, jak se tento více než stostránkový dokument oficiálně nazývá, popisuje a za pomoci statistických údajů vymezuje klady a zápory nově vzniklého regionu. Nezapomíná na školství, výstavbu průmyslových areálů, využití brněnského mezinárodního letiště, obnovu sadů a vinic nebo využití a propagaci turistického potenciálu měst a okresů jižní Moravy.

Krajští zastupitelé, kteří mají program k dispozici, tvrdí, že jde o potřebný materiál, který však bude třeba dopracovat a doplnit. Za hlavní chybu označují, že se regionální koordinační skupina, která dokument zpracovávala a v níž byli zastoupeni jak politici, tak zástupci okresních úřadů, podnikatelů, regionálních vysokých škol či církví, nevěnovala konkrétněji rozvoji oblastí postižených vysokou nezaměstnaností, jako je Mikulovsko nebo Vranovsko.

"Podle mého názoru se zapomnělo na velmi podstatnou věc, kritérium zaměstnanosti. Je to problém především hraničních území, jako je Mikulovsko, kde je nyní vysoká nezaměstnanost," konstatoval hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek. Jeho zástupce František Polách doplňuje: "Podle ukazatelů, které byly použity, jsou v kraji problémové pouze okresy Znojmo a Břeclav. My ale víme, že oblastí, jež si  zasluhují zvýšenou pozornost, je více. Je to Hodonínsko a také Vyškovsko," řekl Polách.

Předsedkyně koordinační skupiny, senátorka Dagmar Lastovecká, při předávání programu rozvoje kraje zastupitelům uvedla, že její komise vycházela z pokynů ministerstva pro místní rozvoj a z metodiky používané v Evropské unii. "Na základě tohoto materiálu se zřejmě mnoho měnit nebude, protože vznikl ve shodě všech účastníků jak z oblasti státní správy, tak samosprávy, školství nebo církví," míní Lastovecká.

Příkladem, jak vypadají kapitoly rozvojového programu, může být stať věnující se cestovnímu ruchu. Část zprávy shrnuje obecně známé turisticky atraktivní oblasti, jako Lednicko-valtický areál, Moravský kras či Slavkovské bojiště. Tato místa program rozděluje na ta, která mají mezinárodní význam, celorepublikový význam a ostatní, která jsou význčná z hlediska kraje. Následují rozbor turistické infrastruktury, stavu památek, statistiky tuzemských a zahraničních návštěvníků a vytíženosti hraničních přechodů. "Rozhodující podíl v návštěvnosti kraje mají lidé z Rakouska, často však jde pouze o jednodenní turistiku s malým devizovým efektem. Jedním z cílů by proto mělo být zvýšení podílu pobytové turistiky ze zahraničí," píše se v dokumentu.

Program navrhuje vytvořit jednotnou strategii, která by přispěla k propagaci celého regionu. Doporučuje také podporovat vznik městských turistických center, budování cyklistických tras a pořádání různých místních slavností, jakými bývají hody, přehlídky nebo řemeslnické trhy. "Celý program není špatně zpracován, je za ním vidět velké úsilí," hodnotí místohejtman Polách.

Jaký bude další osud dokumentu? "Myslím si, že se s ním z devadesáti procent ztotožníme, zastupitelé ho ale dopracují," řekl Polách. Juránek prozradil, že určené komise už strategický plán doplňují. "Měl by být definitivně dokončen nejdříve za rok a nejpozději do dvou let, kdy začnou kraje fungovat opravdu už zcela samostatně," dodal hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek.

Sídlo Brněnského kraje na Žerotínově náměstí v Brně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video