(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Brňanům zase chodí falešné složenky, podvodník vymáhá „pokuty“

  • 28
Více než tři sta padesáti Brňanům přišel minulý týden z magistrátu dopis, aby uhradili pokutu v řádu stovek korun. Výzva byla na hlavičkovém papíře úřadu i s razítkem, přesto je falešná. Stejně jako před měsícem ji rozesílá podvodník.

S novým účtem v nové bance, zato se starým nápadem chce neznámý šejdíř vylákat peníze z Brňanů. Před měsícem rozeslal stovky dopisů, ve kterých jménem brněnského magistrátu žádá o zaplacení pokuty. Číslo účtu, kam podvedení lidé posílali peníze, však nepatřilo úřadu, ale pachateli.

Když mu poté policie účet zablokovala, nelenil a vytvořil si jiný v nové bance. A falešný dopis rozeslal znovu. "K dnešnímu dni už se na magistrát obrátilo více než 350 lidí převážně z Bystrce a Kohoutovic," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V dopise nechybí razítko ani kontakt na úřednici

Falešná výzva k zaplacení je přitom téměř totožná s opravdovou pokutou. Na hlavičkovém papíře radnice je velkými písmeny napsáno "Upozornění na nedoplatek" a výzva k zaplacení údajné pokuty 500 korun za dopravní přestupky.

V dopise nechybí razítko, složenka a navíc je tam uvedený i kontakt na pověřenou úřednici Marii Ondráčkovou. Nikdo takový ale na magistrátu nepracuje. "Liší se především číslo účtu. Upozorňujeme, že město Brno používá pro vymáhání pokut výhradně účet 172523/5400," apeloval Žára.

Lidé, kteří obdrží výzvu k zaplacení s jiným účtem, by měli obratem informovat policii. Pokud si nejsou jistí, mohou se obrátit i na magistrátní odbor rozpočtu a financování na telefonních číslech 542 173 050 a 542 173 005. Magistrát navíc lidi nabádá, aby si více všímali, kdo vhazuje do schránek podezřelé zásilky.

"Dosud skočilo podvodníkovi na lep ani ne deset lidí. Škoda dosáhla přibližně tří tisíc korun," sdělila brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Na magistrátní či státní lejstra si podvodníci často netroufnou

Policie podvodníkovi znovu zablokovala účet a spolupracuje s jeho bankou. Zda si policisté myslí, že jde o jednotlivce, nebo o organizovanou skupinu, mluvčí Straková nechtěla komentovat.

"Je to ojedinělý případ. Většinou podvodníci falšují dokumenty soukromých firem a na magistrátní či státní si netroufnou," podotkla Straková. Za podvod hrozí pachateli až deset let ve vězení. Jak vysoký trest bude, záleží především na škodě, kterou podvodník způsobí.

"Informace o podvodných dopisech jsme zveřejnili na internetových stránkách města, rozeslali médiím a zpráva vyjde také v Brněnském Metropolitanu, aby se o tom dozvědělo co nejvíce lidí," dodal mluvčí magistrátu Žára.

Když podvodník rozesílal dopisy před měsícem, přinesl jeden do redakce MF DNES muž z Líšně. Ten si nepamatoval na údajný tři roky starý dopravní přestupek, a tak vše zkontroloval telefonicky na magistrátu. "Zarazilo mne i dva týdny staré datum a připsané nefunkční telefonní číslo," poznamenal Brňan, který si nepřál zveřejnit své jméno.


Video