Už dva dny teče Brňanům z kohoutku zapáchající voda. (Ilustrační foto)

Už dva dny teče Brňanům z kohoutku zapáchající voda. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Brňané pili zapáchající vodu, podle vodáren jim neuškodí

  • 50
Obyvatelům jižní části Brna tekla z kohoutků páchnoucí voda chutnající po plísni. Na vině byly problémy pisárecké vodárny. Vedení se přitom dušuje, že zápach a pachuť jsou jediné nedostatky vody, laboratorní testy závadnost neprokázaly.

Stovky obyvatel na Starém Brně a v dalších městských částech a obcích na jih od Pisárek nicméně rozzlobilo, že je o problému nikdo neinformoval.

"Voda smrdí a my nevíme, jestli ji můžeme pít. Zkoušeli jsme volat na linku vodáren, ale je odpojená. Sousedi odnaproti dokonce nesli na vodárny vzorky, jestli se neotráví," postěžovala si obyvatelka domu v Zahradnické ulici na Starém Brně.

Vedení Brněnských vodáren a kanalizací jen na internetové stránky vyvěsilo upozornění a ujistilo v něm lidi, že voda není závadná.

Proč voda už druhým dnem páchne?
Na vině je pravidelný test záložního zdroje pitné vody. Z něj se do sítě dostala páchnoucí voda. Proč ovšem smrdí, nikdo pořádně neví.

"Nedokážu si to vysvětlit ani teoreticky, všechny kvalitativní znaky voda splňuje, jen je tam ten zápach a pachuť," uvedl ředitel vodáren Miroslav Nováček.

Kvalitu vody ověřovala i Krajská hygienická stanice. "Zatím nemáme informace, že by voda byla závadná. Ve středu jsme dělali rozsáhlé odběry v terénu, výsledky zatím nemám," řekl ředitel hygieniků Jan Mareček.

Na otázku, zda hrozí lidem zdravotní problémy, pokud se vody napijí, odpověděl: "Nevydali jsme zákaz pití."

Zdroj páchnoucí vody pracovníci vodárenské společnosti okamžitě odstavili, jakmile zjistili, že do kohoutků v části Brna teče nekvalitní voda. Část jí ale zůstala v síti a právě ji vyčerpali postižení Brňané. Podle vedení vodáren měla být závadná voda už včera spotřebovaná, ještě odpoledne si ale lidé stěžovali, že jim obsah sklenic páchne.

"Někteří lidé na to mohou být citlivější, potom si mohou koupit balenou vodu," poradil ředitel vodáren Nováček.

Zapáchající voda, jejíž chuť obyvatelé zasažených domácností označovali za "plesnivou", začala z kohoutků téct v noci na středu. Hned ráno před ní varoval zaměstnance Dopravní podnik.

"Upozorňujeme a žádáme zaměstnance, aby omezili používání pitné vody z veřejného řadu Brněnských vodáren a kanalizací na nezbytné minimum," rozeslal do firemních mailů před desátou dopoledne vedoucí oddělení ekologie Dopravního podniku Pavel Nekvapil. A svým kolegům doporučil používat balenou vodu.

Informaci o zapáchající vodě vodárny nepředaly ani vedení města. Technický náměstek primátora Ladislav Macek, pod jehož dozor infrastruktura spadá, včera o ničem nevěděl. "Ráno jsme měli poradu vedoucích odborů a nikdo tam o tom nemluvil," uvedl.

Voda byla nezávadná, tvrdí vodárny
Podle vedení vodáren nebyl důvod vedení města informovat, sám ředitel Nováček dokonce ještě ve středu varoval, že pokud novináři informace o zapáchající vodě zveřejní, může to být posuzováno jako trestný čin šíření poplašné zprávy.

Přitom právě média by byla podle ředitele těmi prvními, kdo by se o problémech s vodou měl dozvědět. "Pokud by voda byla zdravotně závadná, jde informace okamžitě do všech rozhlasových stanic a televizí, následně se informuje vedení města," popsal Nováček krizový plán.

Vodárny mají několik zdrojů pitné vody a v případě znehodnocení jednoho z nich jsou připraveny nahradit dodávky z jiného vodovodu. Kromě pisáreckého přitéká voda do města ještě takzvaným Březovským vodovodem a z Vírské přehrady.

Důvody ke spuštění krizového systému ale podle Nováčka nenastaly, voda byla i přes zápach a pachuť zdravotně nezávadná.

Vedení vodáren i hygienici ujišťují, že dnes by už "plesnivá" voda z kohoutků téct neměla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video