Britští vojáci zahynuli v irácké Basře

  • 202
Tři britští vojáci přišli v jihoirácké Basře o život, když na jejich hlídkové vozidlo zaútočili zezadu neznámí ozbrojenci v jiném autě. Další, těžce zraněný, Brit byl převezen do české polní nemocnice. Okolnosti události se zatím oficiálně vyšetřují.

K vážnému incidentu došlo v centrální části Basry přibližně v 8:30 místního času (6:30 SELČ).

Vojáci byli napadeni při jízdě v automobilu. Z otevřené dodávky na ně začalo střílet několik Iráčanů.

"Potvrzujeme, že tři britští vojáci byli zabiti a jeden byl těžce zraněn," sdělil kapitán Hisham Halawi agentuře Reuters. Incident bude posuzován jako útok ze zálohy.

Podle místního občana útočníci britské vozidlo pronásledovali. "Zahlédl jsem britské vozidlo, jak projelo kolem mě, a za ním další, ze kterého se střílelo," popsal situaci. "Britové najeli na chodník a narazili do zdi," dodal.

Brit je mimo nebezpečí života
Zraněný Brit byl hospitalizován v české polní nemocnici. "Voják utrpěl zlomeninu ruky a další zranění. Je však mimo nebezpečí smrti," oznámil mluvčí 7. polní nemocnice Tomáš Zbořil.

V českém zdravotnickém zařízení Brit zůstane další dva dny. Pak se vrátí na britskou základnu.

Bezpečnostní opatření v české 7. polní nemocnici nebyla po útoku zesílena. Na nejvyšší úrovni jsou už od atentátu na sídlo OSN v iráckém hlavním městě Bagdádu.

"Výjezdy ze základny jsou nyní povoleny jen na rozkaz velitele kontingentu Mojmíra Mrvy," doplnil Zbořil.

Naposledy zahynul britský voják 14. srpna, kdy vojenská sanitka najela na minu. Tehdy utrpěli zranění dva vojáci.

Počet obětí roste
Od začátku května, kdy prezident George Bush oznámil konec válečných operací v Iráku, bylo celkem zabito více než sto třicet vojáků.

Přitom jen čtyřicet z nich přišlo o život během bojů. Zbytek zahynul při tzv. "nebojových akcích". Mezi ně se počítají i útoky ze strany iráckých obyvatel.

Nejvíce obětí je mezi Američany
Celkový počet mrtvých spojeneckých vojáků už značně přesahuje tři stovky.

Téměř osmdesát procent z celkového počtu mrtvých jsou američtí vojáci. Oficální zdroje uvádějí 290 mrtvých Američanů, 48 mrtvých Britů a jednoho dánského vojáka.

Podle původních slibů měla americká armáda dobýt Irák, sesadit Saddáma Husajna, zlikvidovat zbraně hromadného ničení, předat vládu Iráčanům a rychle se vrátit.

To zpočátku sliboval i prezident George Bush, který posléze změnil názor a nyní mluví o nutnosti dlouhodobější angažovanosti.

Jedním z problémů může být i to, že vojáci cvičení pro válku plní policejní úkoly v nepříliš přátelském prostředí, mezi lidmi, jejichž jazyku a kultuře nerozumí.

Počet zabitých spojeneckých vojáků

celkem
v boji / při nebojových akcích

od ukončení války
v boji / při nebojových akcích

339 / 152

131 / 84

Cílem útoků byli i Češi
Čeští vojáci působí po boku Britů v jihoirácké Basře. V celém českém kontingentu, jehož jádrem je polní nemocnice, působí tři sta šestnáct vojáků, mezi nimi i čtyřiadvacet žen.

V Basře je lepší bezpečnostní situace než na severu v okolí Bagdádu, českou nemocnici přesto chrání jednotka vojenské policie.

Nemocnice se již jednou stala terčem střelby neznámých útočníků, přičemž byl postřelen jeden irácký pacient. Práce nemocnice však nebyla přerušena.

Britští vojáci hlídají místo incidentu v jihoirácké Basře. Při něm zahynuli tři vojáci. Další byl těžce zraněn. (23. srpna 2003)


Video