Britští špioni vyzvídali v OSN

  • 24
Zemětřesením ve vedení BBC a slovními přestřelkami mezi tajnými službami a ministry zřejmě vyšetřování pozadí iráckého konfliktu neskončí. Britský nedělník Observer ve své reportáži totiž uvedl, že Británie prováděla špionáž v Radě bezpečnosti OSN.

Cílem mělo být pomoct Spojeným státům získat potřebný mandát pro útok na Saddámův režim.

Zeměmi, které se staly obětmi špionáže, jsou Angola, Bulharsko, Čína, Chile, Kamerun, Nová Guinea a Pakistán, píše Observer. 

Překladatelé byli špiony
Podle Observeru dostali překladatelé a analytici z vládní bezpečnostní agentury GSHQ rozkaz, aby spolupracovali s americkou rozvědkou, která působila v rámci Rady bezpečnosti.

Získané informace byly určeny především pro prezentaci Colina Powella o iráckých zbraních hromadného ničení, kterou americký ministr zahraničí předestřel v OSN začátkem února 2003.

Akce, nad níž převzala patronát britská vláda, způsobila podle Observeru velký rozruch v tajných službách na obou stranách Atlantiku. Jestli se jí účastnili přímo špioni z britské tajné služby MI6, se listu nepodařilo zjistit.

Promluvila tajná zpráva
Observer získal detaily projektu z přísně tajného oznámení, které zaslala Národní bezpečnostní agentura USA britskému partnerovi, a v němž žádala jeho pomoc.

V textu, který je datován 31. ledna 2003, prý mimo jiné stojí: "získat co nejvíc informací, které pomohou americkým zástupcům bezpečnostních sil získat rozhodnutí blízké jejich požadavkům, anebo alespoň umožní předejít překvapením."

Observer dále uvedl, že devětadvacetiletá překladatelka Katherine Gunová čelí soudnímu procesu, protože to byla ona, kdo tajné informace o americké žádosti o spolupráci poskytl veřejnosti.

Ačkoli bezpečností odborníci popírají, že by někdo tak mladý a nezkušený vůbec mohl onen dokument vidět, Gunovou údajně najala GCHQ jako specialistku na mandarínskou čínštinu, tedy čínský oficiální jazyk.

Blaira čeká další zkouška
Soudní líčení se proto může stát další zkouškou hodnověrnosti vlády Tonyho Blaira, kterou mnozí podezřívají, že informace o zbrojním arzenálu Iráku zveličovala.

Naposledy si kabinet prošel očistcem, když čekal na výsledek vyšetřování lorda  Briana Huttona. Ten pak stanovil, že sebevražda zbrojního experta Davida Kellyho neměla s Blairem a jeho ministry nic společného. - více zde


Video