Britský parlament, ilustrační foto

Britský parlament, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Britští poslanci dostanou přidáno, platy se jim zvýší na 2,4 milionu

  • 14
Zatímco celá Británie šetří, poslanci dostanou přidáno. Suma na jejich výplatních páskách se po volbách v roce 2015 zvýší dokonce o 11 procent. Budou tak brát 74 000 liber ročně, což je v přepočtu 2,43 milionu korun. Šéfům všech tří hlavních politických stran se to nelíbí.

O zvýšení platů britských poslanců rozhoduje Nezávislý úřad pro parlamentní standardy (IPSA). Podle britských médií to oznámí teprve ve čtvrtek.

Poslanci nyní pobírají plat 66 396 liber ročně (2,18 milionu Kč), průměrný plat je v Británii asi 26 000 liber (přes 855 tisíc Kč). Podle většiny médií má zvýšení poslaneckých platů přijít asi na 4,6 milionů liber. Deník The Guardian ale cituje zdroje, podle nichž zvýšení nebude stát nic, protože IPSA na druhou stranu omezí poslanecké penze a některé náhrady.

IPSA doporučí zvýšení částky, kterou musí poslanci přispívat na své penze a sníží odchodné. Stejně tak zruší některé příspěvky na jídlo a povolí proplácení taxíků až po jedenácté hodině večer. Poslanci také budou muset psát výroční zprávy, ve kterých musí voličům ve své obvodě popsat svou aktivitu za poslední rok. Nové uspořádání vstoupí v platnost po volbách v roce 2015.

Britský parlament vytvořil IPSA v roce 2009 po skandálu kolem poslaneckých odměn. Tehdy se přišlo na to, že si někteří poslanci nechávali neoprávněně vyplácet tisíce liber, například za úpravy bytů a domů ve svých volebních obvodech. Poslanci o doporučeních IPSA nesmí hlasovat a musí je přijmout.

Předpokládané změny odmítl konzervativní premiér David Cameron, šéf labouristické opozice Ed Miliband i předseda liberálních demokratů Nick Clegg. Poukázali na to, že zvýšení poslaneckých platů je chybou v době všeobecných rozpočtových škrtů. Stejně tak je v ostrém kontrastu s jednoprocentním zvýšením platů zaměstnanců státního sektoru.

"Domníváme se, že náklady na politiku by měly jít dolů, ne nahoru," uvedl Cameronův úřad. Podle Clegga by měli poslanci zvážit, zda vyšší plat přijmou.

Nicméně deník Daily Mail citoval nejmenovaný funkcionář, podle něhož rozhodnutí IPSA vstoupí v platnost bez ohledu na názor poslanců. "Je to automatické. Jestli chtějí ty peníze dát útulku pro toulavé kočky, je to na nich," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video