Britští neonacisté hrozí na webu i Česku

  • 29
Britští neonacisté z organizace Combat 18 rozšiřují své působiště. Vybrali si Českou republiku. Tvrdí to alespoň její zakladatelé na webových stránkách, na které ve čtvrtek upozornil Český rozhlas. Na stránkách je v češtině k mání nejen podrobný popis struktury organizace, ale i popis možného cíle teroristického útoku. Nechybí ani rady, jak a kdy atak nejlépe zorganizovat. O případ se zajímá policie.

"Cílů může existovat mnoho jako například: vietnamské tržnice, vietnamské kamenné obchody, asijské restaurace, romská centra a muzea, židovská muzea a synagogy, kanceláře antirasistických organizací a aktivistů, redakce levicových a liberálních novin, gay kluby, dealeři drog, tábory imigrantů a azylové domy pro ně, mešity a muslimské modlitebny, proevropská centra," vyjmenovávají možné cíle na webových stránkách.

Podle specialisty na extremismus Vlastimila Macháčka z Policejního prezídia nebude nalezení autorů stránek snadné, protože server, na kterém stránky jsou, je v zahraničí. "Policisté musí nejdříve zjistit a zadokumentovat obsah stránek, což není jednoduchá věc," přiznal Českému rozhlasu.

"Máme na to specializované pracoviště, které se touto problematikou zaobírá. Spoléháme i na činnost našich spolupracovníků a řadových občanů, kteří oznamují vznik nebo objevení nových stránek na internetu," dodal Macháček.

Na internetu jsou desítky stránek s extremistickým obsahem. Pokud jde o českou doménu cz, je úspěšnost zjišťování majitele stránek podle Danici Hrabalové z Policejního prezídia vysoká. "Rychlost zjištění je velmi rozdílná. Někdy se podaří ustanovit hned, jindy trvá tato vyhledávací činnost delší dobu. Problém vzniká, když je stránka zaregistrována v zahraničí. Tady je potřebné zjistit, zda obsah stránek je v konkrétní zemi vůbec trestný. Dalším krokem, který může česká policie uskutečnit, je prostřednictvím Interpolu upozornit příslušný stát na tuto stránku," řekla Hrabalová.

Na prezídiu už tři roky působí speciální skupina, která se zabývá internetovou kriminalitou. Monitoruje stránky s dětskou pornografií i extremistických skupin. Pátrá také po jejich autorech.

Na první straně neonacistického webu je bílý dvouocasý lev, který v tlapách svírá dubový věnec s hákovým křížem. Na stránkách autoři podrobně popisují, jak by měla vypadat organizační struktura české pobočky.

Nabádají navíc k pečlivému rozvážení a zvolení cíle teroristického útoku. "Při výběru cíle pečlivě zvažte, jak útok na takový cíl poslouží naší věci. Útok na synagogu je báječná akce, ale čemu vlastně poslouží? Synagoga je dnes jen symbolem (samozřejmě, že i proti symbolům je třeba útočit) a shoří-li prázdná budova čemu to pomůže? Shoří-li ale vietnamská tržnice, je to ziskem pro nás," píše se na stránkách.

Autoři nezapomínají ani na varování případných pachatelů před zanecháním stop na místě činu. Apelují i na to, že důležitý je také čas, kdy atak zrealizovat. "Provedení akce musí být rychlé, účinné a bezchybné," upozorňují autoři.

Organizace s názvem Combat 18 vznikla v roce 1992 v Británii jako brigáda násilnických jednotek, uvedl rozhlas. Její členové působili jako ochranka na schůzích a demonstracích ultrapravicové Britské národní strany.

Vedoucí odboru protiextremistického odboru pražské policie Jiří Kopečný prozradil, že o existenci vazeb některých českých neonacistů na Combat 18 ví. "Víme o tom, že někteří skinheadi jsou na ně napojeni, došlo i k osobním kontaktům... Jejich činnost monitorujeme," řekl.

Úvodní stránka neonacistického webu organizace Combat 18 v češtině, 19. července 2002

Část stránky neonacistického webu organizace Combat 18 v češtině, 19. července 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video