Brit Pugh plaval v arktických vodách u severního pólu. Teplota vody tam dosahuje -1,8 stupně Celsia. Ilustrační foto.

Brit Pugh plaval v arktických vodách u severního pólu. Teplota vody tam dosahuje -1,8 stupně Celsia. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Britský výzkumník uplaval na severním pólu kilometr

  • 20
Britský výzkumník Lewis Gordon Pugh, který je rovněž velmi zdatným plavcem, se ponořil do ledových vod u severního pólu. "Lední medvěd" Pugh uplaval v ledové tříšti, vodě o teplotě -1,8 stupně Celsia, kilometr za necelých 19 minut.

Pugh chtěl upozornit na následky globálního oteplování přímo v místech, která by jinak měla být královstvím věčného ledu.

Prohlášení, které Pugh ke svému výkonu vydal ve Stockholmu upřesňuje, že se mu podařilo ve vodě o teplotě -1,8 stupně Celsia uplavat kilometr za 18 minut a 50 vteřin. Podle komentářů je to vůbec nejchladnější voda, v níž nějaký člověk záměrně plaval.

"Doufám, že moje iniciativa přiměje vedoucí představitele světa, aby vzali klimatické změny v potaz," napsal Pugh. Upozornil, že "rozhodnutí, která tito politici v nadcházejících dnech přijmou, rozhodnou o biodiverzitě naší planety. Chci, aby mé děti i jejich děti věděly, že v polárních krajích stále žijí lední medvědi," zdůraznil sedmatřicetiletý Brit.

Svůj výkon v ledové vodě označil Pugh za "triumf a tragédii současně".

"Triumf proto, že jsem vůbec dokázal plavat v tak obtížných podmínkách, tragédie proto, že to bylo za polárním kruhem vůbec možné," prohlásil.

"Od 80. a 90. let minulého století se začaly ledy Arktidy rozpouštět a nyní už zde můžeme vidět na mnoha místech vodní plochy. Množství takových děr v ledovém krunýři se zřejmě v budoucnu ještě značně zvýší," řekl agentuře AFP oceánograf Ralf Döscher ze švédského meteorologického ústavu.

Lewis Gordon Pugh se může pochlubit, že se mu jako jednomu z mála sportovců podařilo uplavat ve vodách pěti kontinentů dlouhé trasy. Například v roce 2004 překonal 204 kilometrů podél Sognefjordu, který je vůbec nejdelším fjordem v Norsku.

,

Video