Britský premiér Gordon Brown

Britský premiér Gordon Brown | foto: AP

Britský premiér slíbil voličům, že přibrzdí příliv zahraničních pracovníků

  • 19
- Co dělá Británii Británií? Třeba královna, Big Ben a také imigranti, kteří na ostrov přicházejí ve vlnách po desítky či spíše stovky let. Jenže zdaleka ne všichni Britové z toho mají radost. A včera se těm, kteří se bojí o svá místa, dostalo podpory z nečekaných míst – ze sídla premiéra.

Gordon Brown totiž oznámil sérii opatření, která má přísun nových pracovníků z celého světa omezit.

"Lidé se bojí, že imigrace ohrožuje jejich platy a také šance jejich dětí získat dobrou práci," prohlásil včera Brown. "A také mají obavy, že až děti dospějí, nebudou schopny najít si dostupné bydlení."

Vládní úředníci již chystají taková opatření, která by na žadatele o pracovní a studentská víza kladla mnohem přísnější nároky než dnes. Například se zúží seznamy profesí, v nichž mohli cizinci v Británii pracovat – podle spekulací tisku se to může týkat například kvalifikovaných inženýrů či kuchařů.

Mnohem těžší také bude získat studentské vízum, neboť vláda dává najevo svoje obavy, že údajné studium je často pouze záminkou, jak dostat cizince do země.

Opatření se netýkají Česka ani jiných států EU

Tato opatření se netýkají České republiky ani jiných zemí EU, u nichž je (většinou) zaručen neomezený pohyb pracovních sil. Zatímco z hlediska mnoha evropských států tyto kroky neznějí nijak dramaticky, pro Brity jde o menší zemětřesení. A to právě kvůli tomu, že tato země byla v minulosti vždy postavena na otevřenosti.

V éře impéria i po jejím konci se hlásila k myšlence, že je otevřena těm, kteří chtějí sdílet britské svobody a pracovat zde. I proto byl včerejší projev přijat s určitou nervozitou.

"Nikdy jsem nesouhlasil s postojem, podle kterého je rasistické už jen to, když se problémy imigrace zabýváte," řekl v něm Brown.
A co se to vlastně děje? Proč se Británie do toho všeho pouští?

Za všechno může krize

Vše souvisí s krizí. Británie patří k těm zemím, jež dopady globálního ekonomického útlumu cítí nejvíce. Podle průzkumů veřejného mínění stoupá procento lidí, kteří se bojí přesně toho, o čem včera Brown mluvil: že jim imigranti kradou práci a zvedají ceny nemovitostí.

S tím však souvisí i další faktory – příští rok čekají zemi volby a Brownovi labouristé se obávají, že příliš laxní přístup k imigraci by jim mohl vzít poměrně hodně hlasů a zničit (již tak malé) šance na vítězství.

Měnící se nálady ve společnosti dobře ilustruje i vzestup extrémní pravice, Britské národní strany, jíž šéfuje popírač holokaustu Nick Griffin. Letos získala dvě křesla ve volbách do Evropského parlamentu.

A 22 procent Britů v nedávném průzkumu uvedlo, že by ve volbách "vážně uvažovalo" o hlasu právě pro tyto extremisty. Zkrátka: Británie se mění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video