Britský premiér Gordon Brown (11. listopadu 2009)

Britský premiér Gordon Brown (11. listopadu 2009) | foto: AP

Britský premiér přežil další pokus o puč. V zemi začala předvolební kampaň

  • 5
Gordon Brown překonal další pokus o vnitrostranickou vzpouru. Sesadit se ho pokusili dva bývalí ministři, nenašli ale mezi labouristy dostatečnou podporu. Pokusili se o to v době, kdy se ve Spojeném království začala rozjíždět předvolební kampaň. Místní média se shodují, že pokus o převrat přišel v nejnevhodnější okamžik a mírně posilující stranu před letošními volbami oslabí.

Popularita britských labouristů v čele s Gordonem Brownem dlouho klesala, a to hlavně kvůli finanční krizi, skandálu s poslaneckými náhradami (i když vysoké částky za nesmyslné věci si strhávali i konzervativci a liberální demokraté) či propuštění libyjského atentátníka.

Brown čelí kritikům i z vlastních řad, zazlívají mu především malé osobní charisma. A i když uznávají jeho nasazení a integritu, vyčítají mu špatný politický instinkt a neobratnost. Od roku 2007, kdy v čele strany vystřídal Tonyho Blaira, tak čelil hned několika vzpourám. Naposledy se musel bránit po loňských volbách, kdy labouristé utrpěli těžkou porážku.

Gordon Brown s Patricii Hewittovou na archivním snímku

Gordon Brown s Patricii Hewittovou na archivním snímku

Ve středu se pod ním židle otřásla znovu. Bývalý ministr obrany Geoff Hoon a někdejší ministryně zdravotnictví Patricia Hewittová vyzvali labouristické poslance k tajnému hlasování o tom, zda by měl Brown zůstat v čele strany.

Hoon ještě pozdě večer v televizním rozhovoru připustil, že celá akce selhala. "Byla to šance pro labouristické poslance uznat tento problém a snažit se ho vyřešit. Rozhodli se to neudělat," řekl politik, jenž stejně jako Hewittová patří ke spojencům bývalého premiéra Tonyho Blaira.

Podle televizní stanice BBC ale o podpoře vzbouřenců uvažovalo až šest členů vlády. Její členové to ale popírají. "Všichni jsme odhodlaní vyhrát volby pod Gordonovým vedením pro dobro země," prohlásil podle agentury Reuters David Milliband, jenž sám čelil podezření, že s podporou svého šéfa váhal.

David Cameron při zahajování předvolební kampaně toryů (4. ledna 2010)

David Cameron při zahajování předvolební kampaně toryů (4. ledna 2010)

To se jim ale podle dosavadních průzkumů podaří jen těžko. I když v posledních době se jim dařilo obrovský náskok konzervativců mírně snižovat, pokus sesadit Browna stranu podle místních médií oslabil.

Například deník The Times na svém webu píše, že tím "vzestup labouristů vykolejil". Podle listu The Guardian byl Brown "opět zraněn a oslaben právě v době, kdy on sám i celá Labouristická strana potřebovali sbírat síly" před volbami.

Ty by se měly konat nejpozději do června a strany už rozjely své předvolební kampaně. Například toryovci Davida Camerona vyrazili do boje s heslem, že rok 2010 by měl být "rokem změny". Jestli opravdu bude, by se mohlo rozhodnout už 6. května, což je datum, o kterém se spekuluje v souvislosti s datem voleb nejčastěji.

Předvolební průzkumy

Labouristé v posledních týdnech mírně snižovali náskok konzervativců. Například v loni v září by podpořilo labouristy 27 procent lidí, konzervativce by volilo 41 procent Britů. Podle prvního předvolebního průzkumu od začátku letošního roku by hlasovalo pro konzervativce 40 procent voličů a pro labouristy 31 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video