Britský konzervativní politik Raymond Mawby na snímku z roku 1977

Britský konzervativní politik Raymond Mawby na snímku z roku 1977 | foto: Profimedia.cz

StB v šedesátých letech platila britského poslance. Donášel na kolegy

  • 40
Chobotnice československé Státní bezpečnosti zřejmě prorostla až do britské Konzervativní strany. Televize BBC objevila ve složkách tajné služby důkazy o tom, že bývalý britský náměstek ministra pošt a poslanec Raymond Mawby prodával informace špionům z Československa.

Mawby, který v polovině 60. let krátce působil jako náměstek ministra pošt, poskytoval StB informace v letech 1961 až 1971. Podle BBC informoval o svých kolezích z Dolní sněmovny, a dokonce poskytl náčrtek půdorysu úřadovny britských premiérů v Dolní sněmovně.

Mawby, který byl členem dolní komory britského parlamentu do roku 1990 a v témže roce zemřel, se setkával s českými agenty v luxusních restauracích a barech.

Už dříve vyplulo na povrch, že komunistickému Československu dodávali informace někteří labourističtí poslanci včetně Johna Stonehouse (více zde).

Nejnovější případ je první, který se týká politika Konzervativní strany.

Mawby, krycím jménem Laval, byl poprvé kontaktován v listopadu roku 1960 na recepci československé ambasády. Od roku 1961 se už s československými agenty scházel pravidelně.

Hrál hazard, dal se snadno uplatit

V příslušných složkách se uvádí, že byl vybrán pro spolupráci na základě toho, že měl zálibu v hazardu, a byl tedy snadno korumpovatelný. "Svůj volný čas tráví v barech... a také má velmi rád hazardní hry," uvádí se podle BBC v jednom záznamu. "Když hraje ruletu nebo jiné hry, je ochoten přijmout peněžní 'půjčku', čehož jsme dvakrát využili," uvádí se v několikasetstránkovém svazku.

Mawby byl neobvyklým konzervativcem už proto, že byl odborářem a pocházel z dělnické třídy. Původně byl elektrikářem.

Čeští agenti poslance zpracovávali pomalu. Nejdřív se bavili o politických či odborářských záležitostech "omezeného významu", ale později měla být "kvalita informací" zlepšena tím, že se Mawby zaměří na vynášení dokumentů z parlamentu.

Mawby tak časem dodával podrobnosti o jednotlivých konzervativních poslancích. "Mawby rovněž slíbil plnit úkoly jako vznášet v parlamentu dotazy podle našich potřeb," uvedl už v roce 1962 český agent.

Mawby však neměl přístup k tajným informacím jako někteří další poslanci a informace, které poskytoval, byly často "politické klepy", například o pletichaření ve vedení Konzervativní strany.

Čechoslováci museli Mawbymu zvýšit "plat"

Politik zpočátku dostával zaplaceno jednorázově 100 liber. Když se stal členem vlády, československá tajná služba byla znepokojena, protože to znamenalo zvýšení "platu" až na 2 000 liber ročně.

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by o Mawbyho aktivitách věděla britská tajná služba MI5. Ta je i nyní odmítá komentovat.

Z knihy o dějinách MI5, která vyšla v roce 2009, vyplynulo, že StB měla v šedesátých letech dva agenty mezi labouristickými poslanci. Byl jím i John Stonehouse, jenž byl v labouristické vládě Harolda Wilsona náměstkem ministra letectví či náměstkem ministra pošt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video