Britský ministr zahraničí William Hague na tiskové konferenci v Tbilisi letos...

Britský ministr zahraničí William Hague na tiskové konferenci v Tbilisi letos 8. května | foto: Reuters

Britská vláda se třese v základech, opustilo ji sedm ministrů

  • 84
Britský ministr zahraničí William Hague v pondělí večer nečekaně s okamžitou platností odstoupil z funkce. Je to už sedmý ministr, který opouští Cameronovu vládu. Haguea na postu šéfa britské diplomacie nahradil dosavadní ministr obrany, euroskeptik Philip Hammond. Další jména nových členů kabinetu by měla být oznámena ještě v úterý.

"Dnes večer po čtyřech letech ve funkci odcházím z postu ministra zahraničí, abych zastával post lídra v Dolní sněmovně," uvedl třiapadesátiletý Hague na Twitteru. Jako frakční šéf v této parlamentní komoře bude mít na starosti koordinaci vládních záležitostí se zákonodárným sborem. Také by měl pracovat na volební kampani Konzervativní strany v důležitých okrscích.

Novým šéfem britské diplomacie bude po Hagueovi dosavadní ministr obrany Philip Hammond, oznámil v úterý premiér David Cameron. Znamená to pro něj již třetí ministerské křeslo v nynější Cameronově vládě. Na ministerstvo obrany totiž přišel z ministerstva dopravy. Stejně jako Hague je i osmapadesátiletý Hammond považován za přesvědčeného politického konzervativce.

Hammond nicméně proslul také jako značný euroskeptik. Podle agentury Reuters nedávno řekl, že by byl pro odchod Británie z EU, pokud se Cameronovi nepodaří vyjednat pro Brity lepší podmínky členství.

Oznámení jmen dalších nových členů Cameronova kabinetu se očekává ještě v úterý. Krátce po postu šéfa diplomacie obsadil britský premiér také křeslo ministra obrany. Stane se jím Michael Fallon, informovala agentura Reuters. Ohledně setrvání Británie v EU sdílí názor s novým šéfem diplomacie.

Noc dlouhých nožů u toryů

Mluvčí opozičních labouristů vládní změny označil za "masakr umírněných (konzervativců) ze strany premiéra, který je oslabený a zastrašený pravých křídlem (své strany)". "Britská zahraniční politika bude nyní řízena mužem, který se veřejně zmínil o našem odchodu z Evropské unie," řekl mluvčí Michael Dugher.

Také prestižní deník The Financial Times soudí, že Cameron svými změnami chce ukázat nejpravicovější a nejvíce euroskeptické frakci ve své Konzervativní straně, že jí naslouchá.

Cameron provedl i další změny ve svém kabinetu. Odešel například státní ministr (bez portfeje) Kenneth Clarke, který je otevřeně pro setrvání Británie v EU. Premiér také vyměnil řadu náměstků a státních tajemníků. Mezi novými tvářemi na ministerských postech jsou například Stephen Crabb v čele ministerstva pro záležitosti Walesu nebo osmatřicetiletá Liz Trussová odpovědná za životní prostředí.

Konzervativní premiér se podle médií rozhodl omladit kabinet a mít v něm více žen s ohledem na nadcházející parlamentní volby v květnu 2015. Podle analytiků tak chce zvrátit propad voličských preferencí, ve kterých konzervativci zaostávají za labouristy.

Cameron již dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v příštích parlamentních volbách uspořádá referendum o setrvání země v EU. Před plebiscitem se bude snažit vyjednat nové výhodnější podmínky britského členství, které by hovořily pro setrvání Británie v unii.

Portál dailymail.co.uk o změnách ve vládě informuje jako o "noci dlouhých nožů u toryů". "Je to masakr," citoval server jednoho z předních členů Konzervativní strany. Cameron se podle některých názorů ráznými změnami ve vládě vydal na tenký led, protože část vlivných straníků již proti tomu protestovala.

V pondělí ve funkcích skončili mimo jiné ministr pro policii Damian Green, ministr pro vysoké školství a vědu David Willetts, ministr pro Wales David Jones, ministr pro Severní Irsko Andrew Robathan nebo nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Dominic Grieve.

Odchod Haguea nicméně nebyl podle vládních zdrojů vynucený, ministr mohl podle všeho britskou diplomacii nadále vést, pokud by si to přál. Hague dal ovšem na vědomí, že se po parlamentních volbách v květnu 2015 chystá odejít do politického důchodu.

Cameron na Twitteru Haguea za jeho dosavadní práci ocenil. "Jsem potěšen, že de facto zůstane mým politickým zástupcem, sehraje klíčovou roli ve volební kampani a stane se lídrem Dolní sněmovny," dodal premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video