Davender Ghai

Davender Ghai | foto: Profimedia.cz

Britský hinduista se u soudu domáhá kremace pod širým nebem

  • 25
Davender Ghai, ve Velké Británii žijící hinduista, se pře s úřady o svůj posmrtný osud. V souladu se svým náboženstvím si přeje, aby jeho tělo bylo po smrti spáleno na hranici pod širým nebem. Úředníci mu v tom však brání, Ghai je proto u soudu nařkl z omezování lidských práv.

Oddaný hinduista Ghai žije ve Velké Británii od roku 1958, kdy emigroval z Keni. V současnosti trpí mnoha nemocemi, včetně cukrovky, anémie, astmatu a degenerativního onemocnění páteře.

Sedmdesátiletý muž proto pověřil svého nejstaršího syna, aby mu dopřál zemřít v důstojnosti a postaral se o to, aby po smrti bylo jeho tělo spáleno na hranici. Pozůstalí mají podle tradice oheň obstoupit a pozorovat, jak duše jeho tělo opouští.

Úředníci z Ghaiova domovského New Castlu však odmítají vydat k zapálení hranice povolení. Kremace mimo zařízení k tomu určené je podle britského práva zakázána.

Ghai se s tím nehodlá smířit a spravedlnosti se dovolává u Nejvyššího soudu v Londýně. Tvrdí, že klasická kremace neodráží jeho kulturní hodnoty a je podle něj "mechanizovaným ponížením lidské důstojnosti".

Pokud soud Ghaiově stížnosti vyhoví, mohl by to být precedens pro mnohé v Británii žijící hinduisty i sikhy, kteří by tak dostali šanci dodržovat své rituály.

Davender Ghai se kvůli kremaci s úřady už jednou střetl. V roce 2006 unikl žalobě za to, že na pronajatém pozemku spálil tělo sikha Rajpala Mehata z Indie.

Hinduismus

K hinduismu se hlásí asi 900 milionů lidí a je třetím největším náboženstvím na světě. Indická ústava zahrnuje do hinduismu i buddhismus, sikhismus a džinismus. Hinduismus převládá mimo Indii v Nepálu a na Mauriciu, významné menšiny žijí v Bangladéši, na Srí Lance nebo v Indonésii a v Jihoafrické republice. V Evropě žije asi milionová hinduistická komunita ve Velké Británii. Starou a důležitou myšlenkou je v rámci hinduismu nauka o reinkarnaci. Lidská duše se podle ní po smrti znovu narodí do jiného těla. Podle hinduistických výkladů je vhodným místem ke kremaci řeka plynoucí k severu. Pro hinduistu tak smrt neznamená pouze ukončení jednoho života, ale zároveň začátek nového v rámci nekonečného cyklu reinkarnací.

Stoupenci sikhů se dají rozpoznat podle typického turbanu, dlouhých vlasů a vousů. Na rukou nosí ocelový náramek a vždy u sebe mají dýku. Indické aerolinky jim dokonce dovolují nosit tuto dýku při sobě i v letadlech na vnitrostátních letech.

Zdroj: Wikipedie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video