Britský biolog a držitel Nobelovy ceny Tim Hunt.

Britský biolog a držitel Nobelovy ceny Tim Hunt. | foto: AP

Láska v laboratoři škodí vědě, řekl nobelista. Smetla ho vlna kritiky

  • 99
Nevhodné výroky mohou stát respektované místo i laureáta Nobelovy ceny. Přesvědčil se o tom Brit Tim Hunt, který před pár dny na tiskové konferenci prohlásil, že když muži pracují v laboratoři se ženami, škodí to vědě. Hunt ve čtvrtek rezignoval na svou univerzitní pozici.

Dvaasedmdesátiletý britský biochemik a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt se osudného přešlapu dopustil na nedávné vědecké konferenci v Jižní Koreji, uvádí server CNN.

„Když muži pracují v laboratoři společně se ženami, vede to k milostným románkům, a to škodí vědě,“ prohlásil Hunt. Dodal také, že pokud na jednom pracovišti pracuje muž a žena, zamilují se do sebe. „Když je pak kritizujete, brečí,“ myslí si Hunt.

Nedomyslel však, že se jeho slova záhy dostanou na sociální sítě a do světového tisku. Huntův výrok nejprve tlumočila na svém twitterovém účtu Connie St. Louisová z londýnské Městské univerzity (původní tweet najdete zde). Na Twitteru se objevil například hashtag #distractinglysexy. Vědecké pracovnice z celého světa pod tímto heslem zveřejňovaly své fotografie z laboratoří, většinou s posměšným komentářem k Huntovým výrokům.

12.června 2015 v 04:42, příspěvek archivován: 12.června 2015 v 11:26

How do my male colleagues publish anything when I show up dressed so revealing? #distractinglysexy pic.twitter.com/D3GYQQciyc

Hunt musel chtě nechtě reagovat. Vědec, který získal Nobelovu cenu v roce 2001 za fyziologii a medicínu, se hájil tím, že chtěl být vtipný. „Je mi strašně, strašně líto, jestli jsem někoho urazil,“ řekl serveru BBC. Nicméně trval na tom, že milostné vztahy na pracovišti, které údajně neminuly ani jeho, mohou být pro vědecké zkoumání „rušivé“.

Ani smířlivější slova mu však nebyla nic platná. Po domluvě s vedením domovské University College London rezignoval na pozici čestného profesora Fakulty biologický věd. Univerzita na svých webových stránkách publikovala krátké oznámení, které potvrzuje rezignaci Hunta kvůli jeho „komentářům na adresu žen ve vědeckém prostředí“ (oznámení o Huntově rezignaci najdete zde).

11.června 2015 v 19:55, příspěvek archivován: 12.června 2015 v 11:26

I fell in love with the microcentrifuge... typical woman in the lab. #DistractinglySexy pic.twitter.com/JFXZPrjWgv

Reakce na Huntovu rezignaci jsou smíšené. Někteří lidé oceňují univerzitu za to, že si stojí za svými principy. University College London totiž byla první vzdělávací institucí v Británii, která zrovnoprávnila postavení mužů a žen na akademické půdě. Kritici však namítají, že odchod Hunta může být v rozporu se svobodou slova.

“Vypadá to, že londýnští profesoři nemají svobodu projevu na University College London, když #TimHunt rezignoval,“ napsala na Twitter Barbara Cooksonová. University College London je přitom jednou z nejprestižnějších univerzit ve Velké Británii i na celém světě. V žebříčcích nejlepších vysokých škol na světě pravidelně umisťuje v první dvacítce.

11.června 2015 v 16:22, příspěvek archivován: 12.června 2015 v 11:27

Yes I know I am #distractinglysexy in my Level A PPE. The suit totally flatters my curves. pic.twitter.com/LUb5nXx9yO

Velká skupina internetových diskutérů tvrdí, že rezignace Hunta je k ničemu, protože nemůže vyřešit dlouho zakořeněný sexismus ve vědeckých kruzích. Podle statistik OSN tvoří ženy asi 30 procent všech vědeckých pracovníků. Mnoho z nich nikdy nedosáhnou na nejvyšší vědecké posty jen kvůli tomu, že jsou ženy.

Potvrzuje to i St. Louisová, která jako první sdílela kontroverzní slova Hunta. Podle ní se v londýnské vědecké sféře nedaří se sexismem bojovat mnoho let. Tvrdí, že o rezignaci Hunta nemá smysl dále debatovat. Pozornost by se měla stočit k jádru problému.

12.června 2015 v 11:03, příspěvek archivován: 12.června 2015 v 11:27

Women Scientists Tweet #distractinglysexy Pics To Respond To Nobel Laureate’s Sexist Comments: http://t.co/GDlcm2fPJP pic.twitter.com/otUnVnSdoq


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video