Dokumenty zapomenuté ve vlaku jen náhodou neskončily na internetu.

Dokumenty zapomenuté ve vlaku jen náhodou neskončily na internetu. | foto: Profimedia.cz

Britský agent zapomněl ve vlaku tajnou zprávu o Al-Kajdě

  • 32
Zapomínat přísně tajné informace o slabinách Al-Kajdy v příměstském vlaku se nevyplácí. Přesvědčil se o tom "popletený" pracovník z odboru britských zpravodajských služeb při Úřadu vlády. Oranžová obálka ponechaná na sedadle vlaku ho ve čtvrtek stála zaměstnání.

"Jde o velmi vážný incident," přiznal ve čtvrtek britský premiér Gordon Brown. Podle šéfa Úřadu vlády Eda Milibanda "muž porušil zaběhaná bezpečnostní pravidla, která zakazují vynášet podobné informace z úřadu".

Vše zachránil jiný cestující, který obálku donesl do televize BBC. Ta ji předala policii. Britská vláda si přesto uřízla pěknou ostudu. A opozice ji kritizuje, že nedokáže udržet nic v tajnosti.  

"Musíme vystopovat, kde všude dokumenty byly a zda se dostaly i někam jinam než do BBC," řekl novinářům britský premiér Gordon Brown. Případ už vyšetřuje policie i speciální vládní komise.

"Rozpaky ze ztráty (dokumentů) jsou ale větší než rozpaky nad jejich obsahem," přiznal BBC nejmenovaný zdroj z okolí premiéra.

Agent porušil bezpečnostní nařízení
Jak se zkušenému agentovi taková chyba mohla stát, nikdo neví. Oranžovou obálku se dvěma tajnými analýzami o zranitelnosti Al-Kajdy a schopnostech iráckých bezpečnostních sil zapomněl na sedadle vlaku směřujícího z londýnského nádraží Waterloo do jihoanglického Surrey.

Agent měl sice právo odnést tajná data ven ze svého úřadu, ale za přísných bezpečnostních opatření. Podle úředníka z britského úřadu vlády měly být dokumenty umístěny v uzamykatelné schránce.

Dokumenty naštěstí neskončily na internetu
Šéf úřadu vlády Ed Miliband řekl tisku, že podobné dokumenty se podle zavedených pravidel ven z úřadu takřka nevynášejí. Sedm stran totiž neslo razítko "přísně tajné" a jasně říkalo "k nahlédnutí jen pro Brity, Američany, Kanaďany a Australany". Dokumenty tedy byly určeny jen pro spojence, kteří se snaží stabilizovat situaci v Iráku.

Podle ministra vnitra Tonyho McNultyho jen náhodou neskončily na internetu, kde by si je mohli bez problémů stáhnout i teroristé. A mohli by podle nich upravit svou taktiku boje proti Britům.

V tajných dokumentech nebyla jména agentů
"Tyto dokumenty vláda neskrývá jen proto, aby si je lidé nemohli přečíst, ale protože by mohly říct našim nepřátelům věci, které nechceme, aby věděli," řekl BBC.

Bezpečnostní expert Bob Ayers by chybujícího úředníka okamžitě pohnal před soud. Vyšetřování však dosud neskončilo, takže zatím není jasné, jaký bude jeho osud. Podle šéfa úřadu vlády Eda Milibanda inkriminované dokumenty naštěstí neobsahovaly žádná jména agentů ani jejich spolupracovníků v Iráku, a proto neohrozily pracovníky v terénu. Konzervativní opozice přesto okamžitě udeřila na labouristickou vládu.

"Toto je jen poslední v dlouhé řadě vážných narušení bezpečnosti... a to jen dále zdůrazňuje základní neschopnost vlády zachovat bezpečnost," řekla agentuře AP členka opoziční konzervativní strany Pauline Neville-Jonesová.

Nešlo totiž o první únik informací ze státních úřadů. Za poslední rok úřady stihly ztratit disky s informacemi o 25 milionech lidí, kteří pobírali dětské přídavky, a nechaly si ukrást počítač s daty 600 000 Britů, kteří měli zájem připojit se k britským vojenským jednotkám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video