„Stěhovaví nejsou vítáni“, „Vraťte se do Afriky“, „Nepřibližujte se k našim...

„Stěhovaví nejsou vítáni“, „Vraťte se do Afriky“, „Nepřibližujte se k našim červům“. Holubi z Banksyho díla nemají s opeřeným přistěhovalcem slitování. | foto: Banksy.co.uk

Město nechalo odstranit Banksyho dílo. Teď toho lituje a láká ho zpět

  • 13
V britském hrabství Essex městská rada nařídila odstranění nenápadného pouličního uměleckého díla, které se naváželo do přistěhovalecké politiky. Úředníci ovšem netušili, že dílko vytvořil slavný Banksy, jehož díla se prodávají za stovky tisíc liber. Když to zjistili, jejich rétorika se rázem změnila.

Banksy si pro svůj nejnovější kousek vybral město Clacton-on-Sea v britském hrabství Essex, kde se za pár dní odehrají doplňovací volby poté, co člen britské Konzervativní strany Douglas Carswell zběhl pod křídla Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP). Ta se staví tvrdě proti přistěhovalectví a prosazuje také vystoupení Velké Británie z Evropské unie, uvádí server BBC.

A právě na otázce přistěhovalectví Banksy vystavil svůj na první pohled nenápadný obrázek. Petice holubů na něm zpovzdálí sleduje všem dobře známého opeřence, který přes zimu vyhledává lepší podmínky v teplých krajinách. Pod křídly pak holubi drží transparenty s hesly jako „Stěhovaví nejsou vítáni“, „Vraťte se do Afriky“ nebo „Nepřibližujte se k našim červům“. Dílo se objevilo na zdi loděnice u místní pláže, píše server The Independent.

To se však nelíbilo jednomu z místních obyvatel, který dílo nahlásil na policii. Městská rada neměla tušení, od koho obrázek pochází. „Místo bylo prozkoumáno našimi pracovníky, kteří souhlasili, že malba může být brána jako příliš urážlivá. Dnes ráno byla odstraněna,“ uvedl ve středu mluvčí městské rady Clacton-on-Sea Nigel Brown.

Názor úřadů se však změnil po tom, co Banksy fotografii odstraněného díla umístil na své webové stránky. „Uvítáme jakýkoli originál díla Banksyho vyvedený na našich plážích a budeme poctěni, pokud se k nám v budoucnu vrátí,“ uvedla po zjištění, od koho dílo pocházelo, městská rada.

Umělec z ulice, který prodává díla za miliony

A není se co divit, britský street artový umělec s přezdívkou Banksy totiž platí za nejslavnějšího pouličního umělce současnosti. Jeho díla jsou často satirická a nesou politické či kulturní poselství. Pro jejich tvorbu využívá techniky šablon. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se nevystavovala také v uměleckých galeriích. Za obraz Mobile Lovers, který se objevil na jednom z klubů v Bristolu, dal jeden ze zájemců v dražbě v přepočtu více než 14 milionů korun (více o dražbě tohoto díla najdete zde).

I přes slávu zůstává Banksy hlavně umělcem ulice. A podle všeho má stále smysl pro humor. Při své loňské cestě do Spojených států se rozhodl každý den vytvořit jednu nástěnnou malbu. Policie mu v tom však zabránila. To však britského umělce neznechutilo a během pobytu v New Yorku si dovolil drobnou poťouchlost. O jedné z nedělí nabídl svá díla anonymně ve stánku v Central Parku. Artefakty, jež se normálně prodávají v přepočtu za miliony korun, nabídl za pár desítek dolarů. Zájem nebyl veliký a jedna z kupujících dokonce úspěšně usmlouvala poloviční slevu (více o této akci se dočtete zde).

Skutečná identita Banksyho zůstává stále záhadou. V říjnu roku 2013 publikovala agentura Profimedia fotografii, která měla umělce zachytit. Spolu s tím uvedla i jeho civilní jméno – Robin Banks. Pravost fotografie se však nikdy nepodařilo ověřit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video