Britské služby podávaly vágní údaje o Iráku

  • 38
Informace britských tajných služeb ospravedlňující válku v Iráku byly zřejmě dosti vágní. Tvrzení, že režim Saddáma Husajna mohl podniknout rychlý útok chemickými nebo biologickými zbraněmi, se neopíralo o dostatečné zdroje.

Stojí to údajně ve zprávě o činnosti britských tajných služeb, která bude zveřejněna tento týden a o níž s předstihem informoval v sobotu britský list Evening Standard.

Právě válka v Iráku se podepsala na klesající popularitě premiéra Tonyho Blaira. Stanice BBC dokonce přinesla informaci, že ministerský předseda v červnu vážně uvažoval o demisi.

Tento krok mu rozmluvili čtyři ministři, kteří ho přesvědčili, že má ve vládě širokou podporu. Premiéra prý přemlouvala i jeho manželka Cherie, která podle Sunday Telegraphu sehrála nejdůležitější roli.

Blair bude muset tuto středu čelit velmi vážnému obvinění. Bude totiž zveřejněna zpráva lorda Robina Butlera, jehož pětičlenný výbor měl posoudit činnost britských zpravodajských služeb před válkou v Iráku.

V září 2002, kdy Blair získával podporu pro tento krok, přišla zpravodajská služba s tvrzením, že Irák může zahájit chemický nebo biologický útok během 45 minut. Šlo však o velmi vágní informaci, napsal Evening Standard, neuvedl však, kde tuto zprávu získal.

Butlerova komise podle Evening Standardu také došla k závěru, že zpráva ze září 2002 měla obsahovat výstrahu, že informace o iráckých zbraních hromadného ničení nelze věrohodně ověřit.

Komise vystoupí se svými závěry jen několik dní po zprávě výboru Senátu USA, který ostře kritizoval CIA, že hrozbu iráckých zbraní přeháněla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video