Britské podmínky doplní rezoluci

  • 30
Britské podmínky, jejichž splněním by Bagdád zabránil válce, budou podle diplomatů dodatkem nové rezoluce OSN. Rada bezpečnosti však bude hlasovat jen o textu rezoluce bez připojeného dodatku. Ultimátum 17. března zůstává.

Londýn navrhl sérii testů, které by během několika dnů ozřejmily, zda se Irák chce opravdu odzbrojit. Variantu zvažují také USA, i když by zřejmě odsunula úder na Irák.

"Saddám musí v televizi deklarovat, že skrýval zbraně hromadného ničení a vzdá se jich," oznámil jednu z podmínek náměstek britského ministra zahraničí Mike O'Brien.

Londýn také požaduje, aby irácká vláda umožnila třiceti vědcům, kteří se podíleli na vývoji zbraní, a jejich rodinám odcestovat na Kypr, kde by je vyslechli zbrojní inspektoři.

K čemu sloužil bezpilotní letoun?
Bagdád musí podle Britů také objasnit, k čemu využíval bezpilotní výzvědný letoun, nalezený experty OSN. Další podmínkou je likvidace 10 tisíc litrů antraxu a dalších chemických a biologických zbraní, jež Irák má vlastnit.

Podle Iráčanů je letoun RPV-38 prototypem, který při zkušebním letu urazil jen tři kilometry. USA však tvrdí, že stroj může překonat 150 kilometrů, dolet povolený OSN.

"Nedokáže přepravovat chemické ani biologické zbraně," popřel americké informace Farnás Ibráhím Husajn, šéf továrny, která údajně letoun vyvíjela pro letecký průzkum a fotografování.

Britové mírní tón, aby přesvědčili svět
Británie společně s USA a Španělskem předložily návrh nové rezoluce. Obsahuje ultimátum, podle něhož musí Irák do 17. března jasně slíbit, že odzbrojí. Dosavadní znění dokumentu však nemá podporu většiny členů Rady bezpečnosti OSN.

Aby se podařilo přesvědčit nerozhodné a zabránit hrozícímu vetu ze strany stálých členů, začala britská vláda mírnit své postoje. Dále však zůstává zastáncem války, i když kvůli tomu čelí kritice na domácí půdě. - předchozí vývoj zde

Britský premiér Tony Blair po zveřejnění šesti nových podmínek vyzval Francii a Rusko, aby přehodnotily hrozby, že budou novou rezoluci vetovat. "Ohrožuje to jednotu OSN," míní Blair. USA chtějí o dokumentu hlasovat do konce týdne.

RB OSN je spíše proti válce
Situace před hlasováním v RB OSN nevypadá pro zastánce vojenského řešení irácké krize příliš růžově. Z patnácti členů jsou pro úder jen čtyři - kromě USA, Británie a Španělska souhlasí s válkou ještě Bulharsko.

Z dosavadních diplomatických jednání se také vylouply země, podle nichž je nová rezoluce zbytečná. Trojici stálých členů s právem veta - Rusko, Francie a Čína - doplňují Německo a Sýrie.

Zbylých šest nerozhodných nestálých členů prosazuje termín 45 dnů, během nichž by měl Bagdád ukázat, že plní rezoluce RB OSN. Washington a Londýn však lhůtu navrženou Mexikem, Chile, Kamerunem, Angolou, Guineou a Pákistánem odmítly jako příliš dlouhou.


Video