Totální devastace. Letecké záběry ukazují zkázu v karibském daňovém ráji

  • 59
Britské Panenské ostrovy se pomalu vzpamatovávají z hurikánu Irma. Místní kritizují vládu v Londýně, že pomoc pro vzdálené zámořské teritorium je příliš pomalá. Karibské souostroví se navíc kromě následků bouře potýká i s lijáky a záplavou komárů.

Stromy pokosené jako sirky, urvané střechy, jachty poházené na hromadu jako malé hračky. Mohutná nákladní loď vyvržená na pobřeží. Takové obrázky poskytují záběry z vrtulníku při přeletu nad Britskými Panenskými ostrovy. Video v sobotu zveřejnila agentura AP.

„Zdevastováno bylo sto procent země. Logistika při dopravě zásob a pomoci je mimořádně obtížná a nákladná. Tisíce lidí žijí v rozbořených domech, které nemají zdi,“ uvedl pro web Obsever Chuck Krallman z ostrova Tortola. „Je tu řada lidí, kteří přišli o vše. Nemají hotovost, nemají oblečení, nemají peníze, aby mohli odjet,“ dodal.

Na ostrovech jsou postupně obnovovány dodávky elektrického proudu. Na seznamu nejnutnější pomoci figurují hlavně generátory, deky, sítě proti moskytům a stavební materiál. Pomoc organizuje i miliardář Richard Branson, který se během hurikánu ukryl s přáteli ve vinném sklepě na svém soukromém ostrově Necker Island, píše list The New York Times

Bezpečnost na ostrovech zajišťuje britská námořní pěchota a armáda asistuje při evakuaci nejpotřebnějších obyvatel. Bezpečnostním složkám se už podařilo pochytat desítky vězňů, kteří v chaosu po řádění hurikánu utekli z vězení Balsam Ghut na největším ostrově Tortola, lidé se však stále bojí gangů, které po hurikánu rabovaly obchody.

Finanční sektor nahodil motory

Vláda v Londýně oznámila, že na pomoc svému zámořskému území vyčlení 57 milionů liber. V úterý souostroví navštívil šéf britské diplomacie Boris Johnson. „Hurikán přišel a zničil vše, co mu přišlo do cesty, ale nezlomil a neohnul ducha Britských Panenských ostrovů,“ prohlásil ministr.

Britské Panenské ostrovy jsou známé díky svým bělostným plážím a azurovému moři, proslavily se ale také jako daňový ráj, který využívá asi 400 000 firem z celého světa - mimo jiné i českých podniků. Nejpodstatnější složka místní ekonomiky se z hurikánu vzpamatovala asi nejrychleji, píše agentura Bloomberg.

Hlavní registr jede na záložní generátor, některé operace byly přeloženy do Hongkongu či Londýna. „K tomu, aby náš finanční sektor fungoval, nejsou žádné budovy potřeba,“ prohlásila finanční poradkyně Lorna Smithová, která řádění živlu přečkala s rodinou v koupelně a byla svědkem toho, jak Irma urvala z jejího domu střechu.

Turistický průmysl, který dává práci čtvrtině místních, se z řádění živlu bude vzpamatovávat podstatně déle. Řada hotelů a jachtařských klubů je naprosto zničená, některé zůstanou zavřené do konce roku.

Zkázu na Britských Panenských ostrovech zaznamenaly i satelity NASA. Ostrovy, které byly dříve při pohledu z oběžné dráhy sytě zelené, jsou dnes hnědé. Vegetaci zlikvidovaly prudké vichry a spršky slané mořské vody (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video