Reakce Davida Camerona na rozhodnutí českého Ústavního soudu, že Lisabonská smlouva není v rozporu s Ústavou ČR. (3. listopadu 2009) | foto: BBC

Britské konzervativce český Ústavní soud zklamal, Barrosa potěšil

  • 25
Rozhodnutí českého Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy se okamžitě dostalo na přední místa světových médií. Padla poslední překážka k ratifikaci, konstatují. Šéf britských konzervativců David Cameron je rozhodnutím soudu zklamaný. Naopak předseda Evropské komise José Barroso ho přivítal.

Barroso věří, že žádná další zbytečná zpoždění nezabrání vstupu Lisabonské smlouvy v platnost. Výrok českého soudu přivítal i švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země teď Unii předsedá, či jeho britský protějšek Gordon Brown.

"Poslední překážka byla nyní odstraněna. Rozhodnutí otevřelo cestu pro prezidenta Václava Klause podepsat a dokončit ratifikaci smlouvy, a jsem přesvědčen, že tak učiní. Lisabonská smlouva by měla vstoupit v platnost do konce roku," uvedl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Cameron zatím stále spoléhá na euroskeptismus českého prezidenta. "Samozřejmě doufám, že smlouvu nepodepíše, ale obávám se, že se čas krátí," řekl rádiu LBC.

Lisabonská smlouva je v pořádku

Rozhodl Ústavní soud

Šéf britských toryů slíbil uspořádat příští rok v Británii referendum, pokud konzervativci vyhrají parlamentní volby a Lisabonská smlouva zároveň do té doby nevstoupí v platnost. Jejich výhra je pravděpodobná, otázkou je, zda Václav Klaus dokument svým podpisem opravdu ratifikuje.

Minulý týden Česko získalo výjimku, jíž Klaus svůj podpis podmiňoval, protože se obával prolomení Benešových dekretů. Listina základních práv a svobodu EU se ale na ČR vztahovat nebude a Klaus vzkázal, že už nové podmínky k ratifikaci klást nebude.

Cameron po rozhodnutí českého Ústavního soudu řekl, že se rozhodne, co dál, později tento týden. Už v pondělí nicméně naznačil, že od referenda zřejmě ustoupí.

Zahraniční reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy. (3. listopadu 2009)

Podle americké agentury AP rozhodnutí soudu odstraňuje "poslední zákonnou překážku" pro smlouvu a "zvyšuje tlak" na Klause, aby ji podepsal. Krach smlouvy by Unii uvrhl do bezpříkladné krize, napsala agentura.

Rozhodnutí českého Ústavního soudu dalo zelenou podpisu Lisabonské smlouvy, píše španělský El País. Český prezident už by neměl mít žádný problém připojit svůj podpis na dokument. Stejně na rozhodnutí české justice nahlíží portugalské Público a další světové weby.

Verdiktem českého soudu se dnes zabývala i arabská televizní stanice Al-Džazíra: padla poslední překážka k ratifikaci, napsala. Připomněla také, že Česko je jedinou zemí, která zatím dokument neschválila.

Zahraniční reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy. (3. listopadu 2009)

Agentura Reuters píše, že pokud český prezident smlouvu podepíše "během pár týdnů, jak se očekává", vstoupí dokument v platnost v lednu. Televize CNN na svých internetových stránkách hovoří dokonce o 1. prosinci jako o dni, kdy by Lisabonská smlouva mohla začít platit.

Podle Timesonline je téměř jisté, že smlouva začne platit do konce roku. Připomíná také, že dnešek zhatil naděje konzervativců na zpoždění ratifikace do britských parlamentních voleb, které by se měly konat v první polovině příštího roku.

Jak vidí rozhodnutí soudu blogeři

Reuters dále uvádí, že po ratifikaci se pozornost soustředí na to, kdo se stane prvním unijním "prezidentem" (předsedou Evropské rady). Zatím se podle ní neobjevil žádný favorit. Naproti tomu podle agentury AFP je favoritem belgický premiér Herman Van Rompuy. - více čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video