Britská vláda první na světě povolila klonování lidských embryí

Britská vláda povolila v rámci lékařského výzkumu klonovat lidská embrya. Schválila zprávu vědeckých expertů, podle nichž toto klonování otevře cestu k novým léčebným metodám. Projekt by měl po schválení parlamentem získat podobu zákona, který by jednoznačně vylučoval možnost využívat klonování k reprodukci jedinců a který by omezil klonování embryí výhradně na lékařský výzkum.

V České republice je při Akademii věd Centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad, které zatím pracuje na zvířecích modelech. Pokud by také v Česku měl být povolen výzkum na lidských embryích, musela by o tom rozhodnout etická komise při radě vlády.

Skupina vědců pod vedením profesora Liama Donaldsona, hlavního poradce vlády v otázkách zdravotnictví, poskytla vládě k posouzení 150 stránkovou zprávu nazvanou: Výzkum kmenové buňky - pokrok v medicíně s maximální zodpovědností."

Badatelé jsou přesvědčeni, že pokud by jim bylo dovoleno použít technologie, jíž bylo poprvé použito v roce 1997 u klonování ovce Dolly, rozpoutalo by to v oblasti medicíny doslova revoluci. Klonování pro léčebné účely by bylo možné využít při léčení například Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Vědci rovněž argumentují tím, že rozšíření výzkumu by přineslo prohloubení dosavadních znalostí o mnoha lidských nemocech.

Klonování za lékařským účelem znamená použití tzv. kmenových buněk embryí, které ještě nejsou zatíženy žádnou genetickou informací, k vytvoření nových tkání, které by byly identické s tkání pacienta, čímž by odpadl problém odmítnutí cizí tkáně organismem.

Co na to čeští lékaři a vědci

Prezident České lékařské komory David Rath: "Nevidím na tomto uvolnění nic špatného, naopak si myslím, že do budoucna to může přinést spoustě nemocných obrovskou naději na vyléčení."
Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd: "Takto vyrobené nervové buňky by mohly být součástí léčby například Parkinsonovy choroby."
Jan Motlík z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd: "Evropa by neměla zůstat k novým trendům hluchá, jinak pacienti budou muset za léčbou jezdit do USA."

Britská vláda schválila výzkum s lidskými embryemi zaměřeném na léčbu neplodnosti a odstranění vrozených vad u dětí už v roce 1990. Nyní by tedy šlo o schválení rozříření výzkumu s použitím technik klonování. Ve vládním vyjádření ke zprávě Donaldsonova týmu se praví: "Vláda bere na vědomí veškerá doporučení vědeckého týmu a rozšíření schvaluje a zároveň potvrzuje, že existující zákaz reproduktivního klonování trvá."

Britský premiér Tony Blair ponechává konečné rozhodnutí této citlivé otázky, která přináší řadu kontroverzních reakcí, na parlamentu.

Kritici nazývají klonování neo-kanibalismem
Klonování pro lékařské účely je trnem v oku řadě kritiků, protože výzkum musí pracovat s embryi ve velmi raném stadiu vývoje, kdy tzv.kmenové buňky ještě nenesou žádnou genetickou informaci. Až v určitém stadiu se tyto buňky začnou lišit a začnou se vyvíjet do různých orgánů lidského těla.

"Klonování pro lékařské účely je jednoznačné zabíjení. Je to forma neo-kanibalismu," tvrdí se v prohlášení hnutí Life. Odpůrci klonování požadují, aby se výzkum dotáhl do takové fáze, kdy by bylo možné použít místo buněk embrya buňky dospělého člověka.

Profesor Donaldson vyzval k výzkumu, který by usiloval o nalezení náhradních zdrojů tzv.kmenových buněk. Zároveň obhajuje snahy o prosazení výzkumu klonování lidských embryí tím, že tvrdí, že výzkum nemá nic společného s reproduktivním klonováním, které přineslo novou ovci v roce 1997. Reproduktivní klonování musí nadále zůstat kriminálním činem, zdůraznil Donaldson a dodal, že zakázáno je rovněž směšování lidských buněk se zvířecími.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video