Britská vláda chce zakázat vzduchovky

  • 14
Britská vláda oznámila další krok v boji s rostoucí vlnou zločinnosti za použití střelných zbraní. Chce zakázat historických replik a vzduchovek na veřejnosti. Ministerstvo vnitra také nedávno oznámilo, že bude žádat minimálně pětileté vězení pro každého, kdo bude zadržen s nelegální zbraní. Návrh nového zákona chce předložit co nejdřív.

Ministerstvo vnitra upřesnilo, že nový zákon se má vztahovat na napodobeniny historických střelných zbraní, které lze po jistých úpravách používat jako běžnou střelnou zbraň, a rovněž na vzduchové zbraně.

Zákon bude uplatněn v případě, že majitel bude takovou zbraň nosit na veřejnosti. Zvýší se také nejnižší přípustný věk mladistvých k držení vzduchové zbraně bez přítomnosti dospělého, a to ze 14 na 17 let.

Podle mluvčího ministerstva bude možné nový zákon uplatnit i na osoby, které by na veřejnosti nosily zbraň z plastické hmoty či dokonce zapalovač ve tvaru pistole. "Policie by je mohla předvést k výslechu, pokud by se ukázalo, že nemají ke svému chování rozumný důvod," navrhuje ministerstvo.

Podle nejnovějších statistik vzrostl loni počet zločinů spáchaných ve Velké Británii střelnými zbraněmi o pětinu, na devět tisíc. To je víc než dvacet trestných činů s palnou zbraní denně.

Ministr vnitra David Blunkett proto chce, aby za jakékoli nelegální držení střelné zbraně byl minimální trest pěti let vězení. Impulsem pro prohlášení se stala řada trágédií, k níž došlo na přelomu roku během jediného týdne.

Při přestřelce gangů v Birminghamu zemřely dvě dívky, které se zločinci neměly nic společného. Kromě toho byl zabit muž v Liverpoolu a další v Sheffieldu. V Londýně vzdoroval policii řadu dní ozbrojenec, zabarikádovaný v bytě.

Ministr Blunkett se proto chce seznámit s názory odborníků na poradě, kterou svolal do Londýna. Pozval na ni kromě policistů a soudních orgánů také zástupce celní služby.

Na schůzku jsou pozváni i sociální pracovníci, kteří se už dali slyšet, že boj proti zbraním musí začít dřív, než se pro mladé lidi stanou symbolem statusu nebo nástrojem k řešení problémů.

Náměstek ministryně kultury Kim Howells v souvislosti s nárůstem násilných trestných činů kritizoval glorifikaci násilí v moderním umění, zejména v rapové hudbě.

"Texty nikoho nezabíjejí, ale pomáhají vytvářet kulturu, kde zabíjení je jakýmsi módním doplňkem," soudí náměstek Howells.

Za terč si vybral londýnskou skupinu So Solid Crew, jejíž někteří členové byli trestáni za přečiny související se zbraněmi. "Idioti jako So Solid Crew glorifikují kulturu zbraní a násilí," řekl Howells.

Podle Blunkettových záměrů by už příště nemohl počítat se shovívavostí český pilot, který nesl na palubu svého letadla pistoli. Britský soud v Birminghamu mu původně udělil trest čtyřtýdenního vězení. Odvolací soud ale rozsudek po dvou dnech zrušil a pilota propustil. Více čtěte ZDE.

V Česku se každý držitel nelegální zbraně vystavuje nebezpečí postihu pro trestný čin nedovoleného ozbrojování. Podle závažnosti skutku mu může hrozit peněžitý trest, propadnutí věci nebo trest odnětí svobody od jednoho až do pěti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video