Britský premiér David Cameron během svého emotivního projevu v hlavním městě...

Britský premiér David Cameron během svého emotivního projevu v hlavním městě Skotska. (10.září 2014) | foto: Reuters

Británie chce snížit počet imigrantů, uvažuje o limitech pro občany z EU

  • 167
Britská vláda hodlá tlumit přistěhovalectví. Připravuje kvůli tomu limit pro počet občanů Evropské unie, kteří by směli pracovat ve Velké Británii. V neděli to oznámil ministr obrany Michael Fallon. Takový krok by ovšem mohl porušovat unijní zákony. Londýn by si proto musel vyjednat jejich změnu.

„Nemůžeme jen říkat, že to platí 50 let a není možné to nikdy změnit. Věci se v Evropě změnily. Zvláště uvažujeme o počtech. Je správné povolovat velkému počtu (lidí) přicházet do jednotlivých sektorů, zvláště do některých oblastí země bez jakéhokoli omezení?“ zeptal konzervativní ministr.

Dosluhující předseda Evropské komise José Manuel Barroso v pondělí varoval Británii, že záměr omezit přistěhovalectví z ostatních zemí EU by nejspíš porušoval unijní zákony.

„To je současný postoj. Zvažujeme to změnit, aby se zajistila nějaká kontrola (počtu přistěhovalců),“ reagoval Fallon na Barrosova slova.

Proti omezování svobody pohybu pracovních sil se postavila i německá kancléřka Angela Merkelová. V neděli to potvrdila deníku The Times. Ministr Fallon ji však vyzval, aby si počkala na konkrétní podobu návrhu.

Britové možná budou rozhodovat o setrvání v EU

Premiér David Cameron slíbil svým občanům, že brzy nově projedná s partnery vztahy Británie s EU a v případě svého znovuzvolení ve volbách na jaře 2015 uspořádá referendum o setrvání země v Unii. Hlasování by mělo proběhnout v roce 2017. V příštích týdnech má voličům a evropským partnerům oznámit plány na omezení přistěhovalectví.

Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a už dosáhla významných volebních vítězství.

Cameron před týdnem v britském tisku řekl, že jádrem jeho plánovaného vyjednávání nových podmínek pro Británii v EU bude přistěhovalecké právo. Svou představu v této oblasti ale neupřesnil. Učiní tak ale podle BBC do Vánoc, možná už před doplňovacími volbami 20. listopadu, v nichž se očekává vyrovnaný souboj mezi kandidátem konzervativců a zástupcem UKIP, která získávají voliče protievropskou a protipřistěhovaleckou rétorikou.

Deník The Times s odvoláním na nejmenované zdroje krátce po premiérovu oznámení uvedl, že Cameron chce omezit počet málo kvalifikovaných imigrantů z EU, kteří by se mohli ucházet o práci v Británii.

Jednotný unijní trh vyžaduje volný pohyb pracovních sil

Konfederace britského průmyslu, která patří k nejvlivnějším britským lobby, reagovala tvrzením, že volný pohyb pracovních sil v rámci EU je jednou ze zásadních částí jednotného unijního trhu. Pro komisi EU a mnoho členských zemí je tento princip „nezpochybnitelný“.

Úřad britského premiéra to odmítá s tím, že platný systém je „neudržitelný“. Podle oficiálních statistik přišlo ze EU do Británie od března 2013 do března 2014 na 131 000 pracovníků, což bylo o 95 000 více než v předchozích 12 měsících. Londýn také zdůrazňuje, že nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve 2. čtvrtletí 2014 zvýšila o 17 procent oproti 2. čtvrtletí loňského roku.

Odpůrci omezování imigrace z EU ale zdůrazňují, že přistěhovalci více platí na daních, než pobírají na dávkách. Stejně tak by některá odvětví, například zdravotnictví, měla bez imigrantů velké problémy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video