Britská letadla v Jugoslávii minula většinu cílů

Více než polovina bomb, které svrhly stroje britského vojenského letectva Royal Air Force při loňské operaci proti Jugoslávii, minula svůj cíl. Míra přesnosti zásahu vojenských cílů nepřekročila v průměru 40 procent a u některých bomb dosáhla dokonce pouhá 2 procenta. S odvoláním na tajnou zprávu britského ministerstva obrany to sdělila televizní a rozhlasová společnost BBC.

Podle šetření, které BBC podnikla společně s odborným časopisem Flight International, byly škody způsobené bombardováním včetně civilních obětí mnohem vyšší, než se původně uvádělo. Odhalení následuje po tiskové konferenci 10.února, kdy Ministerstvo obrany tvrdilo novinářům, že akce v Kosovu byla jednou z nejúspěšnějších v historii RAF. BBC ale zjistila, že konference pokračovala ještě druhý den za zavřenými dveřmi, kdy celá akce byla líčena ve zcela jiném světle.  

Mluvčí ministerstva tehdy přiznal, že přesnost zásahů byla pouze 40 procent a u starších typů těžkých bomb, kterých bylo svrženo nejvíce, to byla 2 procenta. Bomby s laserovým naváděním měly úspěšnost zhruba 66 procent.

Vojenští představitelé tehdy tvrdili, že letouny RAF pouštěly bomby až ve chvíli, kdy si posádka byla zcela jista zásahem. Nyní se ale hovoří o tom, že nepřesnost zásahů byla způsobena nejpravděpodobněji tím, že bomby byla svrhávány z výšky až 10 tisíc metrů ve snaze maximálně zmenšit riziko pro spojenecké piloty.

Ministerstvo obrany má v plánu nákup nových technologií a zbraní, které by měly problém nepřesného bombardování z vysokých výšek vyřešit, ale nové zbraně mají být k dispozici až v roce 2006.

Ministr ozbrojených sil John Spellar obhajoval v pondělním rozhovoru pro rádio BBC dřívější tvrzení o úspěšnosti bombardování: "Míra přesnosti zásahů byla ve skutečnosti značně vysoká. Byly totiž monitorovány hlavně viditelné výsledky a to se dá někdy v mracích velmi těžko určit. Nemůžeme s absolutní  jistotou říci, že bomby, o kterých jsme si mysleli, že cíl nezasáhly, ho skutečně minuly. Kolem míst vojenských cílů nenacházíme žádné krátery a to by znamenalo, že i tyto cíle byly vlastně zasaženy."

Spellar rovněž odmítl obvinění, že vláda se pokusila pravdivá správná fakta zakrýt. "Zpráva je tajná a my jsme nechtěli, aby na veřejnost pronikly jakékoli zprávy, zatímco probíhá vyšetřování, " prohlásil.

Humanitární organizace Amnesty International před několika měsíci obvinila NATO, že ochrana pilotů vedla k nepřesnostem a k smrti mnoha civilistů. Aliance civilní oběti sice připustila, ale jejich počet, ani odhadovaný, nesdělila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video