Britská letadla ochrání ozbrojená stráž

  • 8
Velká Británie se připojila k zemím, které schvalují ozbrojenou stráž na palubách civilních letadel. Londýn plánuje k ochraně letadel vycvičit speciální policejní důstojníky. Doposud podobný postup zvolily Německo, USA, Austrálie či Izrael, který si bezpečnostní opatření nemůže vynachválit. Ozbrojená stráž může za určitých okolností znamenat ohrožení pro cestující, namítají odpůrci.

Londýn nemá zprávy o konkrétní hrozbě vůči britským letadlům. "Ohrožení strojů i cestujících je však reálné," zdůvodnil rozhodnutí vlády ministr dopravy Alistair Darling

Rozhodnutí vlády přijaly aerolinky vlažně. "Máme pochyby o přítomnosti a použití zbraní v našich letadlech," reagoval například mluvčí British Airways.

Letecká firma však ujišťuje, že i nadále bude s vládou spolupracovat na zavádění bezpečnostních opatření.

Pochyby se snaží rozptýlit i úřad premiéra Tonyho Blaira. "Nepřestěhujeme bobíky (pouliční policisty) do letadel. Půjde o speciálně vycvičené ozbrojené policejní důstojníky," řekl Blairův mluvčí.

Británie s ohledem na "domácí" severoirský terorismus vždy dbala o bezpečnost více než USA. Nové opatření doplňuje zpřísněná bezpečnostní pravidla, která na britských letištích platí od loňských teroristických útoků v USA.

Aerolinky musí dodržovat poměrně rozsáhlý seznam předmětů, které nesmějí na paluby letadel.

Cestující i personál procházejí přísnými osobními prohlídkami. Letištní policie se dočkala výrazné finanční injekce.

Bylo také nařízeno zesílit dveře do kabiny posádky na palubách britských letadel. Nad "ostrovy" pak stroje musí mít tyto dveře zavřené.

V půli listopadu se debatovalo o podobném opatření v USA. Prezident George Bush tehdy podepsal zákon umožňující po předcházejícím tréninku vyzbrojit piloty komerčních letů.

Proti zákonu však protestovala nejen většina cestujících, ale i americký Úřad pro bezpečnost v dopravě. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video