Královna Alžběta II. a princ Philip na tradiční Royal Garden Party v...

Královna Alžběta II. a princ Philip na tradiční Royal Garden Party v Buckinghamském paláci (29. června 2011) | foto: AP

Britská královna se bude muset uskrovnit, ze státní kasy dostane méně

  • 11
Britská panovnice Alžběta II. zřejmě bude muset začít šetřit. Plošné úspory se dotknou i královské rodiny, která dostane ze státní kasy na své výdaje až o devět procent menší částku. Bude se tak muset spokojit s přibližně 35 miliony liber na rok. Vše bude záležet na tom, jak se bude dařit ekonomice.

Nová pravidla pro financování královské rodiny schválila dolní komora britského parlamentu v rámci škrtů naplánovaných pro roky 2014 a 2015. Záměr konzervativců bude muset ještě odsouhlasit Sněmovna lordů. Pokud se tak stane, královna se zařadí mezi ostatní Brity, kterých se dotkla finanční krize.

Nově částka, kterou dostane ze státních peněz na údržbu svých paláců, platy zaměstnanců či cestování, bude záviset na tom, kolik bude peněz ve státní kase a také na tom, kolik nakonec vydělá královnin majetek.

Královniny peníze

Alžběta II. předala před čtyřmi lety moc nad svými penězi vládě

"V podstatě se jim bude dařit tak, jako se bude dařit ekonomice," vysvětlil britský ministr financí George Osborne. Odhadl, že královna do roku 2015 dostane až o 9 procent méně. "Uvidíme, jak se bude majetku koruny dařit, ale současný odhad je takový, že v letech 2014-2015 (...) panovnice dostane kolem 35 milionů liber," prohlásil Osborne. To je v přepočtu zhruba 942 miliony korun

Královna Alžběta II. ve skotském parlamentu (1. července 2011)

Královská rodina dostává ze státní kasy určitou částku výměnou za to, že se Alžběta II. stejně jako její předchůdci (první už v roce 1760) vzdala výnosu z takzvaného majetku koruny (v angličtině Crown Estate). Výnos, který například loni činil přes 210 milionů liber, jde do státního rozpočtu.

Parlament vůbec poprvé také začne prověřovat vyúčtování nákladů monarchie, aby zamezil případnému plýtvání prostředky.

Britský kabinet zavádí úsporná opatření s cílem snížit deficit státního rozpočtu i veřejný dluh. Podle vlády bude státní dluh letos dosahovat 60 procent hrubého domácího produktu, příští rok 71 procent a do konce funkčního období tohoto parlamentu, tedy do roku 2015, by měl podle jejích záměrů začít klesat.

Úsporná opatření se ale mnoha Britům nelíbí, stovky tisíc učitelů a státních zaměstnanců ve čtvrtek stávkovalo proti penzijní reformě, která je pošle do důchodu později, zároveň však budou platit vyšší odvody na penze, připomněla agentura Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video