Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)

Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010) | foto: AP

Britská královna po více než padesáti letech opět „dobyla“ OSN

  • 6
Alžběta II. po více než padesáti letech pronesla proslov před Valným shromážděním OSN. Čtyřiaosmdesátiletá panovnice, jedna z nejzkušenějších světových hlav států, vzbudila v New Yorku velkou pozornost.

Jakmile ta drobná žena se stříbřitými vlasy umně skrytými pod decentním kloboukem usedla za řečnický pult, zjednala si přirozený respekt. Vahou svého majestátu, vahou obrovských státnických zkušeností. Když hovořila, nikdo v obrovském sále ani nedutal.

Takové hosty totiž ani tak slovutná organizace, jakou je 192členné Valné shromáždění OSN, nevítá každý den. Britská královna Alžběta II. tam pronesla proslov po 53 letech.

"Během mého života se OSN změnila z ušlechtilé myšlenky na skutečnou sílu pro obecné dobro," řekla podle AP. "To samo o sobě je výrazným úspěchem. Ale nejsme zde, abychom vzpomínali. V zítřejším světě budeme muset všichni spolupracovat, jako bychom byli skutečnými spojenými národy," dodala.

Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)

Když tenkrát v roce 1957 vystoupila v OSN poprvé, všechno pro ni začínalo. Bylo jí jedenatřicet. Na britském trůně seděla teprve čtyři roky. Prezident Dwight D. Eisenhower poslal krátce předtím federální vojska do arkansaského Little Rocku, aby tam zasáhla kvůli rasovým nepokojům, Sovětský svaz právě vypustil do kosmu první družici Sputnik.

Od Churchilla po Obamu

Královna dnes už není onou energickou černovláskou z dob prvního vystoupení ve Spojených národech, ve svých čtyřiaosmdesáti letech má však zkušenosti, jež jí může závidět každý světový politik. Vždyť osobně poznala desítky, možná stovky prezidentů a premiérů.

Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)

Od Eisenhowera po Obamu, od Churchilla po Camerona. Už téměř šest desítek let je aktivní pozorovatelkou světového dění. I proto byl úterní projev Alžběty II. očekáván s velkým zájmem.

Před třiapadesáti lety hovořila o významu OSN a vyslovila přání, aby se světová organizace do budoucna držela ideálů, jež má v zakládající chartě. Včera tento mezinárodní orgán, kteří mnozí kritizují jako příliš těžkopádný až neschopný, hodnotila dobře. "OSN dokázala přes 60 let bojovat proti globálním rizikům. Musí dále pracovat na zajištění bezpečnosti, prosperity a důstojnosti všech lidí," uvedla.

Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN (6. července 2010)Britská královna Alžběta II. pronesla projev na půdě OSN. Vévoda z Edinburghu naslouchal v publiku. (6. července 2010)

Přirozeně, náplň své řeči konzultovala s britskou vládou. Ale nejenom s ní. Alžběta II. je totiž mimo jiné královnou šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm. Patří tam třeba Kanada, Austrálie či Nový Zéland. I s těmito zeměmi prý byl projev probírán. A to přesto, že nikdo neočekával, že by snad královna porušila své zvyklosti a hovořila na politické téma.

"V měnícím se světě jste kotvou našeho věku. Vaše vláda se klene přes celá desetiletí. Od výzev studené války po hrozbu globálního oteplování. Od Beatles po Beckhama. Od televize po Twitter," odpověděl na její slova generální tajemník OSN Pan Ki-mun za bouřlivých ovací světových diplomatů.

Šetřit musí i královna

Krize státního rozpočtu v Británii omezuje i finance královské rodiny. Královna Alžběta II. bude stejně jako miliony jejích poddaných snížit výdaje a odložit opravy paláce. Podpora monarchie z veřejných financí byla v uplynulém účetním období do 31. března 38,2 milionu liber (1,2 miliardy korun), což je necelá libra na obyvatele země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video