Britská královna Alžběta II. (29. listopadu 2013)

Britská královna Alžběta II. (29. listopadu 2013) | foto: AP

Rezerva britské královny je na historickém minimu, zbývá poslední milion

  • 159
Finanční rezervy královny Alžběty II. jsou na historicky nízké úrovni. Na rezervním účtu zbývá už jen milion liber, uvedli britští poslanci. Královnini poradci roky špatně hospodařili a teď se musí naučit šetřit. Peníze jsou potřeba například na správu Buckinghamského paláce, do kterého zatéká.

"Věříme, že ministerstvo financí má povinnost aktivně se zapojit do dohlížení na finanční plánování a management královského dvora," oznámil výbor britských poslanců, kteří dohlížejí na veřejné účty. V pondělí poslanci zveřejnili zprávu, z níž jasně vyplynulo, že královna Alžběta II. si v jedné části svého účetnictví nevede nikterak dobře.

Královniny finance 2013-2014

1. Panovnická dotace - 31 milionů liber:

Platby královských povinností, personálií a udržování královských paláců. Vypočítáno z procentuálních podílů majetku koruny (Crown Estate) v hodnotě 8,1 miliardy liber. Nutno podotknout, že královna se většiny výnosu z majetku koruny vzdala (stejně jako řada jejích předchůdců). Ročně tak do státní kasy přibude okolo 200 milionů liber(panovnická dotace tvoří cca 15 procent)

2. Příjem z vévodství v Lancasteru - 12.8 milionu liber: 

Příjem z pozemků, nemovitostí a jmění královny, Peníze jsou využívány na její oficiální i soukromé výdaje. 

3. Osobní majetek a příjmy - nejsou známy:

Tento příjem královna získává ze soukromých investic a osobního majetku, včetně nemovitostí v Balmoralu a Sandringhamu. Používá se k soukromým účelům.

Zdroj: British Monarchy website

Ve finančních rezervách královského dvora, v nichž bylo ještě v roce 2001 přes pětatřicet milionů liber, totiž zbývá už jen jeden milion. Královnini poradci podle poslanců s financemi britské panovnice špatně nakládali a peníze se během necelých třinácti let "rozkutálely", napsal britský server telegraph.co.uk.

Stalo se tak v době, kdy vládní úřady naopak šetří a snaží se zkrátit své rozpočty až o třetinu. I proto má nyní královniným poradcům pomoci britské ministerstvo financí. Tamní úředníci by měli dohlížet na konání pokladníků z královského dvora, kteří se budou muset naučit šetřit.

Peníze jsou potřeba, do paláce zatéká

Královna Alžběta II., která loni oslavila diamantové jubileum na britském trůnu,  potřebuje plnou pokladnici či spíše účet už kvůli nutným opravám Buckinghamského paláce a svého hradu ve Windsoru. Sídla britských panovníků jsou ve špatném stavu, píše zmíněný sever.

Kupříkladu v Buckinghamském paláci, jedné z perel Londýna, musí podle serveru tamní zaměstnanci při dešti pokládat na podlahu hrnce, do nichž se chytá dešťová voda z děravé střechy a prosakujících zdí. Musí také otírat vzácné sochy a rámy starých obrazů, protože hrozí jejich poničení.

Čím dál častěji se proto v Londýně mluví o větším zpřístupnění části královského paláce platící veřejnosti. Dosud se brány Buckinghamského paláce otevírají jen 78 dnů v roce a navštíví ho zhruba milion lidí. Mohlo by jich přitom být nejméně jednou tolik, napsal server stanice BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video