Volební místnost v londýnské čtvrti Tower Hamlets (8. června 2017)

Volební místnost v londýnské čtvrti Tower Hamlets (8. června 2017) | foto: Reuters

Britskou křesťanskou dívku dostali do pěstounské péče ortodoxní muslimové

  • 530
Radnice londýnské čtvrti Tower Hamlets opakovaně svěřila pětiletou dívku do péče ortodoxních muslimských rodin, přestože dívka pocházela z křesťanského prostředí. Případem, na který upozornil deník The Times, se nyní zabývají také britští poslanci, kteří žádají jeho urychlené vyšetření. Vzápětí po zveřejnění kauzy soudkyně rozhodla, že dívka bude muslimským pěstounům odebrána a vrátí se ke své biologické rodině.

„Chci pryč, nemluví na mě anglicky a já arabsky nerozumím,“ prosila podle The Times sociální pracovnici dívka.

Dívka pocházející z křesťanské rodiny žila v uplynulém půlroce ve dvou pěstounských muslimských rodinách. Podle zprávy sociální pracovnice její náhradní matky na veřejnosti chodily se zcela zahalenou tváří, dívka měla zakázáno nosit řetízek s křížkem a jíst vepřové, jídlo prý dostávala na podlaze.

„Náboženské, rasové a kulturní zázemí dětí umisťovaných do náhradní péče musí být bráno v potaz,“ uvedla zmocněnkyně pro práva dětí Anny Longfieldová. Také její úřad po sociálním oddělení radnice Tower Hamlets bude chtít vysvětlení.

„Vánoce a Velikonoce jsou hloupé svátky“ a „evropské ženy jsou hloupé alkoholičky“, slýchala podle zprávy sociální pracovnice pětiletá britská dívka ve své náhradní muslimské rodině, kam ji radnice umístila do pěstounské péče. Identita dítěte ani jeho biologických rodičů či pěstounských rodin nebyla zveřejněna.

Interní informace z místního sociálního pracoviště nyní zveřejnil britský deník The Times. Dívka v nevyhovujícím prostředí i proti vůli svých rodičů strávila půl roku.

Za to, že ji jako rodilou Britku radnice umístila hned dvakrát po sobě k ortodoxním muslimům, kteří na ni podle zpráv z britských médií mluvili pouze arabsky, nyní radnice čelí kritice britských poslanců i lidskoprávních institucí.

Sociální pracovnici, která na případ upozornila, prý dívka zoufale žádala, aby v této rodině nemusela žít. Dítě podle ní bylo „silně rozrušené“.

„Je to pětiletá bílá dívka, která se tu narodila, jejím rodným jazykem je angličtina. Zajímá se o fotbal a byla pokřtěna v kostele,“ říká blízká přítelkyně její matky. „Už tak utrpěla vážné trauma, když byla odebrána od své rodiny. Měla být v milujícím prostředí, kde se bude cítit bezpečně. Místo toho byla uvězněna ve světě, kde pro ni bylo všechno cizí a neznámé. Pro tak malé dítě je to děsivé,“ dodala.

Soudkyně Khatun Sapnarová, který je sáma muslimkou, v úterním jednání rozhodla, že pro dívku bude nejlepší žít se rodinou, která jí poskytne ideální prostředí „ve smyslu etnicity, kultury a náboženství.“

Problém v centru Londýna

Čtvrť Tower Hamlets, kde dívka v náhradních rodinách žila, je nedaleko centra Londýna a žije v ní nejvyšší podíl muslimů v celé Británii. Podle sčítání obyvatel z roku 2011 jich je tu 34,5 procenta. Za poslední desetiletí zaznamenala výrazný nárůst obyvatel – lidí tu přibývalo čtyřikrát rychleji, než jaký byl anglický průměr, a dvakrát rychleji v porovnání s ostatními londýnskými obvody, mimo jiné i kvůli vysoké porodnosti.

Vládní agentura pro vzdělávání a práva dětí Ofsted kritizovala radnici Tower Hamlets kvůli „rozsáhlým a závažným pochybením ve službách týkajících se pomoci dětem a jejich ochrany“ už začátkem letošního roku. Místní sociální odbor podle ní prý nesplňuje ani minimální standardy. Pěstounské rodiny za péči o děti v závislosti na jejich věku dostávají příspěvek ve výši až 471 liber za týden (12 300 korun).

Není to poprvé, co se čtvrť Tower Hamlets nechvalně proslavila. Před třemi lety se na veřejnost dostala vládní zpráva, podle níž měl tehdejší starosta Tower Hamlets Mohammad Luftur Rahman vazby na radikální islamistické skupiny včetně jedné, která měla za cíl prosadit v Evropě islámské právo šaría.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video