Britská královna Alžběta II. s princem Filipem v Londýně.

Britská královna Alžběta II. s princem Filipem v Londýně. | foto: Profimedia.cz

Britové změní staletý královský zákon, následníkům povolí sňatek s katolíky

  • 7
Tři sta let starý zákon o nástupnictví na britský trůn zřejmě čeká reforma. Současné právo omezuje ženy z královské rodiny a neumožňuje následovníkům usednout na trůn, pokud uzavřou sňatek s katolíkem. Změnu už probral Gordon Brown s Buckinghamským palácem a dnes ji bude projednávat dolní sněmovna britského parlamentu.

"Myslím, že lidé v 21. století očekávají zrušení diskriminace a chtějí, abychom se tímto problémem zabývali," vysvětlil Gordon Brown televizi BBC. Upravený zákon by poskytl ženám z královské rodiny stejná práva v následnictví jako mužům. Členové rodiny by si také mohli brát katolíky, aniž by to ohrozilo jejich právo usednout na trůn.

Současný zákon o nástupnictví, nazvaný Act of Settlement 1701, diskriminuje třeba jedinou dceru královny Alžběty II. a prince Filipa. Přestože je druhorozenou dcerou, tak v nástupnictví na trůn je až za svými mladšími bratry Andrewem, Edwardem a jejich dětmi. V případě reformy by se posunula na 4. příčku za Charlese, Williama a Harryho.

Princ William Dalším zastaralým prvkem zákona je nemožnost uzavřít sňatek s katolíky a přitom usednout na trůn. Takže pokud by se například princ William oženil s katoličkou, o trůn by přišel a nahradil by ho jeho mladší bratr Harry.

Reformu tři sta let starého zákona o nástupnictví navrhl člen opoziční strany Liberálních demokratů Evan Harris. Dolní sněmovna ho začne projednávat už dnes. Změny se ale členové královské rodiny okamžitě nedočkají.

Reformu totiž musí posvětit také země Commonwealthu (Britské společenství národů, které zahrnuje Velkou Británii a její bývalé dominia a kolonie, pozn. red.), v jejichž čele stále stojí britský panovník. Brown chce přednést návrh na změnu zákona na summitu Commonwealthu, který bude až v listopadu.

Proč zákon zakazuje svatbu s katolíky

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala vypracovat BBC, mnoho Britů reformu monarchie podporuje. Například přes 80 procent lidí věří, že by ženy měly mít na následnictví stejné právo jako muži.

Britský panovník či panovnice je zároveň hlavou anglikánské církve. Anglický parlament schválil zákon v roce 1701, kdy v zemi vládla hluboká nevraživost vůči katolíkům. Neshody mezi britskými protestanty a katolíky mají kořen v 16. století - tehdy se Jindřich VIII. rozešel s papežem kvůli jeho neochotě anulovat králův sňatek s Kateřinou Aragonskou, aby si mohl vzít Annu Boleynovou.

Jak se Alžběta II. stala královnou

Narodila se 21. dubna 1926 v Londýně jako první dítě vévody z Yorku Alberta a Alžběty Bowes-Lyonové. Její otec se stal v roce 1936 králem Velké Británie pod jménem Jiří VI. díky tomu, že se tehdejší král Eduard VIII. oženil s američankou Wallis Simpsonovou a abdikoval. Vzhledem k tomu, že Jiří VI. neměl syna, stala se Alžběta po smrti svého otce v roce 1952 královnou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video